Mark Zuckerberg, ilustr. foto. (PHILIPPE LOPEZ / AFP / Getty Images)
Mark Zuckerberg, ilustr. foto. (PHILIPPE LOPEZ / AFP / Getty Images)
24. července 2019 oznámil americký Federální obchodní výbor (FTC) uvalení pětimiliardové pokuty pro Facebook.

„Mastná“ pokuta přichází poté, co se loni (kromě jiného) objevila obvinění vůči internetovému gigantu ze sdílení informací o svých uživatelích s třetími stranami – vývojáři aplikací.

Sociální síť společnosti má na 2,4 miliardy uživatelů, což s sebou nese informační exkluzivitu. Díky tomu vydělává Facebook miliardy dolarů. Ona pokuta se vztahuje na několik případů úniku soukromých dat uživatelů, ke kterým došlo v posledních letech.

„Dnes je pro ochranu spotřebitelů v Americe dobrý den,“ řekla komisařka Christine Wilsonová během oznámení. „Toto opatření poskytne okamžitou ochranu pro uživatele Facebooku a pětimiliardová pokuta bude odstrašující pro porušování soukromí a datové bezpečnosti v budoucnu.“

Předseda FTC Joe Simons vysvětlil, jak vývojáři třetích stran získávali informace o uživatelích Facebooku. Data o uživatelích byla sdílena s vývojáři, když si přátelé uživatelů nainstalovali aplikaci třetích stran.

Facebook údajně o této manipulaci s informacemi věděl, a nic s tím neudělal. Pro mnohé uživatele bylo dokonce ve výchozích nastaveních automatické rozpoznávání tváře.

Nezávislý výbor pro soukromí


„Byť je dnešní pětimiliardová pokuta tou nejvyšší v historii, je to jen jedna část opatření,“ řekl Simons.

Kromě pokuty nařídil FTC Facebooku i zřízení „nezávislého výboru pro soukromí“, který bude skrze nezávislé šetření posuzovat programy na ochranu soukromí sociální sítě.

Členové výboru na ochranu soukromí budou jmenováni nominačním výborem a budou moci být odvoláni jen velkou většinou představenstva Facebooku.

Kdysi měl Facebook motto: „Rychle dopředu a odstraňujte překážky.“ To dle Wilsonové pomůže nový výbor změnit.

„A z tohoto důvodu bylo jasné, že jsme chtěli postavit ‚retardéry‘, které šéfa Marka Zuckerberga a Facebook zpomalí ve smyslu ochrany soukromí uživatelů,“ dodala.

Facebook se k obviněním FTC nepřiznal.


Překlad a redakční úprava článku NTD News: J. S.