20. července tomu bude přesně 50 let, co poprvé stanula lidská noha na povrchu Měsíce. Jde o jeden z největších milníků lidské historie a vědy. Okolo šesti set milionů televizních diváků po celém světě nešlo celou noc spát. Jak by mohli usnout, když...
„A o nic méně bychom se měli nechat přesvědčit, že přívětivé úsměvy Nebes lze očekávat u národa, jenž nebere zřetel na pořádek a právo, které samotná Nebesa ustanovily.“ Pondělí 18. února letos připadá ve Spojených státech na tzv.
{jcomments on}Kolik státníků si v našich dějinách vydobylo takovou úctu jako Tomáš Garrigue Masaryk? Ze syna panského kočího na Moravském Slovácku se vypracoval na vystudovaného filosofa, univerzitního pedagoga a nakonec předního politika a zakladatele první...
V centrální hale Masarykova nádraží se odehraje premiéra šesti příběhů ze sbírky Paměť národa, které dramaticky ztvární děti. Dětští herci jsou právě ve věku, v němž byli za války ti, kteří jim své příběhy vyprávěli.
Ke smutnému výročí okupace letos byla média plná vzpomínek, rozhovorů s pamětníky, dokumentaristy, fotografy, výtvarníky, kurátory výstav aj. Kapele SABRAGE se k výročí podařilo natočit hudební klip s výjimečnou náplní. K připomínce na smutné 50.
V úterý 18. prosince se bude zapalovat svíčka pro Václava Havla. Na Jungmannově náměstí v Praze se od 11 do 18 hodin budou číst úryvky textů z Havlova díla, vystoupí několik hudebníků a vzpomínku vysloví osobnosti z okruhu jeho spolupracovníků. Mezi hosty 7.
Letošní oslavy založení první republiky zažívají několikero přípravných fází. Jednou z nich je i ražba mince, jejíž předlohu navrhl právě před 100 lety Alfons Mucha. Jablonecká Česká mincovna razí zlatou minci k vydání první Československé známky.
Alexandr Isajevič Solženicyn byl ruský spisovatel, disident, publicista a politický činitel. Jeho tvorbu velmi ovlivnila druhá světová válka, věznění v sovětském gulagu a následný pobyt ve vyhnanství.Význam názvu jeho knižní trilogie Souostroví Gulag,...
Nevonící bylina se značně chlupatými stonky a listy světle zelené barvy, s nečekaně ohnivou barvou květu, ve kterém tonou čmeláci, po jehož odkvětu zůstává temně fialová makovice, byla kromě léčiva v minulosti užívána i jako náhražka opia.
Vzniku samostatné Československé republiky předcházela 1. světová válka, vznik ruských a italských legií, boj o zachování rodného jazyka a národní identity, než se s podporou několika států podařilo vymanit z rámce Rakousko-uherské monarchie a založit...