Šedesátiletá žena umučena policií v Číně. Věnovala se Falun Gongu
Tygří lavice, jedna z více než stovky zdokumentovaných metod mučení, kterým jsou praktikující Falun Gongu vystaveni v čínských věznicích a pracovních táborech. (Minghui.net)

Paní Wang Jü-chuan z čínského města Čchang-čchun v provincii Ťi-lin zemřela v policejní vazbě 24. září 2007. Policie informovala její rodinu o její smrti až 10. října.

Wang byla normální zdravá žena kolem šedesátky. Za posledních osm let byla několikrát vězněna, protože se odmítla vzdát svojí duchovní praxe Falun Gong. Čchangčchunská policie ji jednou mučila na "tygří lavici" nepřetržitě tři dny. Jak si vybavuje, pouta se jí do kotníků zařezávala tak silně, že se jí odhalily kosti. Policisté ji bili tak dlouho, až jí zlomili obě ruce. Musela snést příšerné způsoby mučení: dostávala šoky elektrickými obušky do obličeje, takže na něm měla silné popáleniny; několik policistů s ní bilo o strom; jednou jí policista pálil do očí cigaretou a uši jí probodával jehlou. Personál vězeňské nemocnice jí jednou podřezal žíly a skoro ji zabil injekcí. Jindy byla s dalšími ženami, které také praktikovaly Falun Gong, svlečena a nahá přivázána za ruce ke dřevěnému trámu na 26 dní v kuse. Během té doby, jak říká, je strážní a ostatní vězni ponižovali.

V záchytném centru našli paní Wang rakovinu prsu. Vůbec neměla přežít, ale nakonec se dočkala propuštění. 9. května 2007 však byla, bez zřejmého legálního důvodu, znovu uvězněna. Podle vnitřních zdrojů v té době Oddělení veřejné bezpečnosti v provincii Ťi-lin, čchangčchunský úřad veřejné bezpečnosti a policejní stanice obvodu Er-tao, zahájily rozsáhlou vlnu zatýkání. Bylo zatčeno téměř 70 stoupenců Falun Gongu a všichni skončili ve Třetím záchytném centru města Čchang-čchun.
 
Od té doby o Wang nebyly žádné zprávy až do 9. října 2007. Tehdy policie volala rodině paní Wang a sdělila jim, že "Wang měla vnitřní krvácení. První pomoc selhala a ona zemřela." Ve skutečnosti Wang zemřela 24. září v Centrální čchangčchunské nemocnici, avšak policie tvrdila, že nevěděla, kde se její tělo nachází, ani podrobnosti o její smrti.

Když v roce 2005 čínský lidskoprávní advokát Kao Č'-šeng slyšel příběh paní Wang, nazval ji "svatá, která unikla z tygří lavice." Když si Wang vybavovala své dny ve vězení, napsala: "Policisté mě mučili každých pět minut. Spoutali mi ruce za zády a pak jimi trhaly nahoru a dolů. Slyšela jsem ten zvuk, jak mi paže opouští ramenní klouby. Ta nesnesitelná bolest mě skoro připravila o vědomí a z obličeje mi tekly slzy a pot. Pak mi okamžitě přitlačili hlavu mezi nohy. ... Na tygří lavici jsem měla trup znehybněný železnými tyčemi a připadalo mi, že se mi zlomí krční páteř. Hrudník a břicho jsem měla přitlačené železnými tyčemi k lavici, takže mi připadalo, že se dusím a vteřinu po vteřině umírám nesnesitelnou bolestí. Kotníky mi přivázali provazem k železným kroužkům na lavici a přitlačili je tak silně, že jsem cítila, jak se mi vymykají. Zároveň mi jiný policista tlačil hlavu k nohám. Bolestí jsem se celá třásla."

Wang pokračuje: "Takhle mě mučili každých pět minut. Vlasy a oblečení jsem měla promočené potem, slzami a krví z potrhaného masa. Znovu a znovu jsem nesnesitelnou bolestí upadala do bezvědomí a policisté mě znovu a znovu budili sprchou studené nebo vařící vody. Vařící voda mi na zničené kůži dělala puchýře. Přála jsem si, aby mě prostě zastřelili, protože jsem takovou bolest už opravdu nechtěla snášet."

Falun Gong je meditační cvičení velmi populární v devadesátých letech v Číně. V roce 1999 ho nechal tehdejší čínský vůdce Ťiang Ce-min zakázat, protože údajně "soutěžil s komunistickou stranou o masy." Webové stránky hnutí příznivců Falun Gongu uvádějí přes tři tisíce zdokumentovaných případů úmrtí a desítky tisíc případů mučení stoupenců v policejní vazbě, táborech nucených prací nebo psychiatrických léčebnách.  Podle zvláštního zpravodaje OSN jsou dvě třetiny údajně mučených v Číně stoupenci Falun Gongu.