Liang Zhenxing, praktikující Falun Gongu, který pronikl do vysílání čínské státní televize, 1. května zahynul. (screenshot YouTube)
Liang Zhenxing, praktikující Falun Gongu, který pronikl do vysílání čínské státní televize, 1. května zahynul. (screenshot/ NTDTV)

Po devíti letech strávených v různých vězeňských táborech Liang Zhenxing, praktikující Falun Gongu, který pronikl do vysílání čínské státní televize, 1. května zahynul.

Jeho rodina uvedla pro webové stránky „Clearwisdom.net“, zasvěcené Falun Gongu, že několik týdnů předtím, než zemřel, vypadal vyhuble a měl problémy s chůzí i mluvením.

46letý obyvatel Changchunu byl roku 2002 odsouzen k 19 letům vězení. Liang byl jedním ze skupiny praktikujících Falun Gongu, kteří se 5. března roku 2002 napíchli na vysílání státní televize, kde odvysílali okolo 50 minut programů, včetně dokumentu „Falun Dafa Around the World“, který ukazuje, že se lidé Falun Gongu věnují po celém světě a čínský režim se ve snaze ospravedlnit jeho pronásledování uchyluje ke lžím.

V reakci na to nechal režim pozatýkat asi 5 000 praktikujících Falun Gongu z tamního regionu. Několik jich při zátahu přišlo o život a 15 osob bylo odsouzeno až ke 20 letům vězení.

Levi Browde, výkonný ředitel informačního centra Falun Dafa. (screenshot/ NTDTV)
Levi Browde, výkonný ředitel informačního centra Falun Dafa. (screenshot/ NTDTV)

Podle Levi Browdeho, výkonného ředitele Falun Dafa Information Centera, využívá čínská komunistická strana svého monopolu na televizním trhu k očerňování Falun Gongu.

„Není možné pronásledovat 100 milionů lidí, pokud nemáte dostatečně velkou základnu vlastních lidí, která by se toho účastnila. Jak chcete přinutit čínské lidi, aby pronásledovali Číňany? Musíte oběť maximálně ponížit, udělat z ní pod-člověka, musíte lidi poštvat a dát jim důvod, aby to dělali... Jako nástroj k tomu slouží média. Zamezit Falun Gongu, aby se hájil, a ve vysílání je hanobit,“ uvádí Browde.

Browde říká, že nelegální vysílání ukázalo veřejnosti pravdu o Falun Gongu a o pronásledování, právě ve snaze vyvrátit státní propagandu.

„Když žijete v zemi, kde vám říkají, že je to nebezpečná, okrajová skupina, která působí pouze tady v Číně, a kterou pronásleduje celý svět, a najednou vidíte, že se po celém světě praktikuje – to lidem opravdu otevírá oči k tomu, co se tady děje,“ vysvětluje.

Podle Informačního centra, byl Liang v pořadí již nejméně osmou osobou, která po zadržení v souvislosti s narušením vysílání zemřela ve vazbě.

Falun Gong je duchovní praxe zveřejněná v devadesátých letech v Číně. Od roku 1999 jsou jeho praktikující na seznamu skupin nejhůře perzekvovaných čínským komunistickým režimem.

Upravil Petr Šváb, Velká Epocha

Article in English