(jamu.cz)

Milovníci barokní opery v Brně se mohou těšit na uvedení dvou poměrně málo známých operních děl – Brixiho komickou zpěvohru Erat unum Cantor bonus (Bylť jest jednou kantor dobrý) a jako druhé dílo zazní opera The Tempest (Bouře) od významného anglického skladatele Henryho Purcella. Premiérově obě opery uvedou studenti Komorní opery Janáčkovy akademie múzických umění - JAMU v sobotu 22. března v 19 hodin v Divadle na Orlí.

„Kantor” je původně takzvaná školská hra parodující výuku zpěvu. Režie opery Františka Xavera Brixiho se zhostila mladá režisérka Vendelína Osvaldová, která se svým týmem operu přenesla do současnosti, přesněji do filmového studia. Režisérka Osvaldová k tomu říká: „V našem vyznění je tento titul satirickým příběhem o „velkých” lidech s malými charaktery, kteří jsou ochotni udělat prakticky cokoliv na cestě za slávou a prestiží.” Hlavní hrdina se v jejím pojetí ocitne nahrávacím studiu, které si může sám zaplatit. Kantorovi tady sekundují dvě zpívající a tři mluvící postavy.

Po přestávce již přijde na řadu Purcellova Bouře, která bude zaujímat většinu večera. Tato barokní semiopera na motivy poslední hry Williama Shakespeara je ovšem výrazně zkrácená a zpřehledněná. „Vznikla vlastně nová divadelní hra,” podotkla režisérka Renata Fraisová, která maximálně zachovala hudbu originálu a zkrátila činoherní pasáže. Na jevišti se zhmotní postavy z antické mytologie, které zasáhnou do osudů italských králů 16. století. Bouře je první světový barokní operní titul, který uvede Komorní opera HF JAMU na scéně Divadla na Orlí a pro Fraisovou jde zároveň o magisterský absolventský výkon na oboru Operní režie. Inscenace bude uvedena se zpěvnými party v originálním anglickém jazyce, proložena českými texty Renaty Fraisové, za velké účasti dobových barokních tanců v podání souboru Alla Danza. „Barokní tanec je nádherná záležitost. Je velmi často opomíjen, přestože máme vynikající taneční soubory,” podotkla režisérka. Podle vlastních slov usilovala o zachování barokního způsobu myšlení a jevištního projevu. „V Bouři rozehráváme příběhy bratrské msty a znovunalezení pošlapané pradávné moudrosti,” říká režisérka Fraisová.

Obě inscenace mají kontrastní výpravu, tedy kostýmy i scénografii. Zatímco postavy v Brixiho dílku budou oblečeny moderním až extravagantním způsobem, v Bouři se potkávají fantastické bytosti s postavami v kostýmech z alžbětinské doby. Podle produkčního Přemysla Halase se na celém dvojprogramu podílí více než stovka studentů a budoucích adeptů operního umění. Zpěváky kupříkladu doprovodí devítičlenný orchestr. Po sobotním premiérovém uvedení v Divadle na Orlí jsou od pondělí 24. března plánovány čtyři dny po sobě jdoucí reprízy rovněž se začátky v 19 hodin.

Více informací: www.divadlonaorli.jamu.cz

20140322-opery2
(jamu.cz)