Touha jménem Einodis. (letniscena.cz)
Původní český komorní muzikál pro Martu Kubišovou a Anetu Langerovou v pražské Letní scéně Divadla Ungelt vypráví příběh inspirovaný nevšedním osudem baronky Sidonie Nádherné, poslední majitelky zámku Vrchotovy Janovice.

Kromě barvitého osobního života krásné a inteligentní baronky přibližuje komorní muzikál také pohnuté historické okamžiky naší země a coby ctitelé baronky v něm vystupují významní muži minulého století - vídeňský novinář a literát Karl Kraus, malíř Max Švabinský či básník Rainer Maria Rilke.

Představení doplňují části snímků ze sbírek Národního filmového archívu. Režie muzikálu se ujal Pavel Ondruch, choreografii vytvořil Petr Čadek. Spoluúčinkují Milan Hein, Ondřej Novák, Igor Orozovič a hudební skupina Karla Štolby nebo Petra Maláska.

Sidonie Nádherná

20140608-touha-jmenem-einodis1
Sidonie Amalie Wilhelmine Caroline Julie Maria Nádherná z Borutína. (volné dílo) 
Svobodná paní Sidonie Nádherná z Borutína byla českou mecenáškou a organizátorkou kulturního života a poslední šlechtickou majitelkou zámku Vrchotovy Janovice.

Mezi její ctnosti patřilo bohaté kulturní vzdělání a mezi její přátele přední osobnosti tehdejšího kulturního a politického života.

O majetek přišla v roce 1944, kdy byl zabrán německými jednotkami SS a po únoru 1948 zase komunistickým režimem. V roce 1949 tajně emigrovala do Anglie, kde následujícího roku zemřela. V roce 1999 byly její ostatky převezeny z Anglie na rodinný hřbitov v janovickém zámeckém parku.

Osoby a obsazení:

Sidi – zralá Sidonie: Marta Kubišová

Donie – mladá Sidonie: Aneta Langerová

Johannes: Ondřej Novák

Karl Kraus: Milan Hein

Max Švabinský: Igor Orozovič

Max Thun: Igor Orozovič

R. M. Rilke: Igor Orozovič