Dva kříže zachráněné z trosek a sutin zničeného kostela 31. května 2008 v obci Paj-lu  v Pcheng-čou v čínské provincii S'-čchuan. (China Photos / Getty Images)
Dva kříže zachráněné z trosek a sutin zničeného kostela 31. května 2008 v obci Paj-lu v Pcheng-čou v čínské provincii S'-čchuan. (China Photos / Getty Images)
Během nedávné vlny represí proti prominentní čínské křesťanské komunitě v jihovýchodní provincii Če-ťiang nechali představitelé čínských komunistických úřadů zbořit dva křesťanské kostely.

Jedna žena byla zabita během demolice 14. dubna, když ona a její manžel, oba křesťané, protestovali proti zničení kostela ve městě Wen-čou. Během protestu byla zaživa pohřbena buldozerem.

Třípatrový  křesťanský kostel Island Head v hodnotě 3 milionů juanů (asi 460 000 USD a přibližně 10 756 000 korun), který se také nacházel ve městě Wen-čou, byl stržen během 13. dubna pod záminkou, že byl „postaven ilegálně“ a že jeho kříž byl „příliš vysoký“, jak uvedla křesťanská nezisková organizace pro lidská práva China Aid sídlící v USA.

V jihovýchodní provincii Če-ťiang bylo z věží kostelů uřezáno přes 2 000 křížů.  V dubnu 2016 bylo jen ve městě Wen-čou uřezáno 50 křížů s Kristem.

Zatímco Čínská komunistická strana zachovává mezi svými členy striktní politiku ateismu, také organizuje řadu zpolitizovaných náboženských organizací. Tyto organizace podporují linii strany a její výroky mezi duchovními, kteří náleží k pěti oficiálně uznávaným náboženským vyznáním v Číně.
 
Zřejmá hypokracie byla dále pevně zakotvena ve výrocích hlavy současné komunistické strany Si Ťin-pchinga na nedávné konferenci strany, kdy zdůraznil potřebu řídit a manipulovat mladé lidi, aby se drželi stranou od náboženské víry a náboženských vůdců, a aby „interpretovali náboženské doktríny způsobem, který napomáhá modernímu pokroku Číny“.

Zničení dvou kostelů ve Wen-čou je pouze jedním z bodů v neoficiální kampani vládnoucího režimu proti čínskému křesťanství od roku 2014. V jihovýchodní provincii Če-ťiang bylo z věží kostelů odstraněno přes 2 000 křížů, obvykle s odůvodněním, že „porušují stavební předpisy“.  V dubnu 2016 bylo jen ve městě Wen-čou uřezáno 50 křesťanských křížů s Kristem.

Čínští pastoři věří, že kříž, který je hlavním symbolem křesťanství, není dobře přijímán komunistickými úřady, které se snaží udržet náboženské symboly mimo zraky veřejnosti a společnosti v co největší možné míře.

Křesťané v Číně, kteří nepodporují ani nejsou stoupenci kontrolovaných církevních shromáždění pořádaných komunistickou stranou včetně odhadovaných 6 milionů Číňanů, kteří následují římskokatolickou víru s centrem ve Vatikánu, jsou předmětem fyzické persekuce a pronásledování.

Kněží byli běžně zadržovaní ve vazbě nebo nuceni pracovat v pracovních táborech, kde jsou mučeni a týráni. Tento měsíc bylo představiteli komunistického režimu zadrženo pět kněžích. Dalších šest bylo nalezeno mrtvých. Jejich smrt byla úřady oficiálně vysvětlena jako „sebevražda“.


Přeložila: Karolína K.; originální článek: small United States