116letá Emma Moranová ve svém bytě ve městě Verbania v Itálii. (OLIVIER MORIN / AFP / Getty Images)
116letá Emma Moranová ve svém bytě ve městě Verbania v Itálii. (OLIVIER MORIN / AFP / Getty Images)
Poslední člověk, který se narodil v 19. století, je italská žena Emma Moranová.

Narodila se 28. listopadu 1899, což znamená, že má úžasných 116 let. A jaký je její elixír nesmrtelnosti? Překvapivě jsou to dvě syrová vejce denně, uvedl New York Times.

Když byla v letech před první světovou válkou ještě dospívající děvče, její lékař jí tuto stravu doporučil na chudokrevnost, a žena se radou řídí až dodnes, celých sto let.

Italská rekordmanka ovšem uvádí ještě další důvod, proč se dožila dlouhého věku, a to, že žila dlouho sama. S násilnickým manželem se rozvedla v roce 1938 a už se nikdy nevdala, přestože o nápadníky nebyla nouze. „Nechtěla jsem, aby mě někdo ovládal,“ řekla Moranová pro časopis Time.

Moranová se stala nejstarší osobou na světě letos v květnu, když v New Yorku zemřela rovněž 116letá Susannah Mushatt Jonesová. Po ukončení školy šla Moranová pracovat. Ráda zpívala. „Mívala jsem nádherný hlas,“ svěřila se reportérům.

Že jde oficiálně opravdu o nejstaršího člověka na světě, potvrdil lékař paní Moranové. Podle deníku Telegraph zareagovala žena na zprávu o svém prvenství s humorem: „Páni, jsem stará jak ty kopce kolem.“  Její pečovatelka prohlásila, že Moranová byla ze zprávy „převelice šťastná“.


Originální článek: small United States