Prezident Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin se chystají setkat v Helsinkách 16. července 2018. (Samira Bouaou / The Epoch Times and Thomas Kronsteiner / Getty Images)
Prezident Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin se chystají setkat v Helsinkách 16. července 2018. (Samira Bouaou / The Epoch Times and Thomas Kronsteiner / Getty Images)
WASHINGTON – Stejně, jako tomu bylo při nedávném setkání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, americký prezident Trump se na nadcházející střetnutí s Vladimírem Putinem připravuje s bedlivým očekáváním.

Americký velvyslanec v Rusku Jon Huntsman uvedl, že prezident plánuje do rozhovoru, který je naplánován na 16. července do Helsinek, vnést závažné otázky.

„Prezident doufá, že mítink pomůže snížit napětí, a přinese ovoce v podobě mírového závazku a zlepšení bezpečnosti ve světě – poněvadž nemůžete vyřešit problémy, když o nich nebudete hovořit,“ sdělil Huntsman na tiskovém mítinku 5. července.

„Budeme však také hovořit o problematikách, za které by mohl být Krym zodpovědný, ať už se jedná o vměšování do amerických voleb, či škodlivé aktivity na evropském kontinentu, jako jsou například na Balkáně, brexit ve Velké Británii, a aktivity ve Francii či v Itálii; měli by být zodpovědní za tuto formu války – nové hybridní války,“ dodal Huntsman.

Doplňuje též, že všichni prezidenti USA, úřadující od studené války, se snažili vztahy s Ruskem restartovat.

„Avšak po chvilkovém zdaru pokaždé následoval pád a ve výsledku se vztahy jen zhoršily,“ říká. „Kvůli proběhnuvším problémům a potížím jsme nyní v roli, ve které je nyní nejdůležitější, abychom si uvědomili, že bychom měli střízlivě posoudit základní příčiny našich problémů.“

„Prezident věří, že lepší vztahy s Ruskem sice přinesou prospěch pro obě strany, avšak míč nyní opravdu leží na ruské straně,“ míní.

Trump již prezidentovi Putinovi nadhodil otázku ovlivňování voleb vloni při společném setkání během summitu G-20 v Hamburku a na APEC ve Vietnamu.

16. června se Trump nejprve setká s finským prezidentem Sauli Niinistem a poté bude dále pokračovat v soukromém jednání s Putinem v Prezidentském paláci.

20180707-hels-palac
Prezidentský palác v Helsinkách. (Foto: Paasikivi/CC BY-SA 4.0)

20180707-hels
Helsinky. (Foto: RONI REKOMAA / AFP / Getty Images)
 

Přeložil: MiC

Originální článek.


Líbil se vám článek? Podpořte ho a nás prosím sdílením na sociálních sítích.