Recenze filmu: Venom – Tom Hardy a vtipná marvelovka o jedné mimozemské entitě a šíleném vizionáři. (Columbia Pictures)
Recenze filmu: Venom – Tom Hardy a vtipná marvelovka o jedné mimozemské entitě a šíleném vizionáři. (Columbia Pictures)


Žánr: Akční, Sci-Fi, Thriller

Režie: Ruben Fleischer

Scénář: Scott Rosenberg, Jeff Pinkner, Kelly Marcel, Will Beall

Kamera: Matthew Libatique

Hudba: Ludwig Göransson

Hrají: Tom Hardy, Michelle Williams, Riz Ahmed, Jenny Slate, Woody Harrelson, Michelle Lee

S „démony“ je třeba bojovat lidskostíPojďme se podívat do srdce snímku Venom a zjistit, jestli stojí za to ho vidět a co nám může nabídnout.

Začněme u šílenosti hlavního záporáka Carltona Drakea spočívající v tom, že usmrcuje lidi ve jménu pokroku a vědy. Sám sebe tituluje jako Boha, a ačkoliv nerozumí zákonům světa, prohlašuje je za nedokonalé a sebe za vizionáře, který nalezne řešení všeho. Jak možná tušíte, řešení bude naprosto šílené, ale neprozrazujme už více. Pro představu zápletky to úplně stačí.

Hlavní kladná postava investigativního novináře Eddieho Brocka je snadno čitelný, uklidňující a vyhraněný charakter. Zábavná je především jeho upřímnost, díky níž může divák nahlédnout do jeho pocitů a myšlenek.

Přínosem snímku jsou kromě komediálních rozhovorů Eddieho s mimozemšťanem Venomem také symboly o šílenství mocných, kteří se snaží řídit svět namísto bohů. Výsledkem je zpravidla jeho zkáza.

Další archetyp, který se objevuje i v jiných snímcích (například Den, kdy se zastavila Země), je ušetření lidského světa mimozemskou inteligencí, protože „za to stojí“.

Ze snímku také můžeme vyčíst memento, že pokud lidská morálka klesne příliš nízko, ti nejhorší potom přinesou lidstvu hrozné důsledky. Zde ve formě bestiální mimozemské entity, která se pokusí lidstvo vyhladit. To co jí nakonec zastaví v bezuzdném ničení je dobrotivost a lidskost Eddieho Brocka, což také naznačuje, jak by se z potíží mohlo lidstvo dostat. 

20191010-recenze-film-venom-tom-hardy2a
Komiksová předloha Venoma. Nebojte se. Eddie Brock mu vysvětlil, že hlavu může ukousnout jen těm úplně nejhorším zlosynům. Jinak se ládují vaflemi a čokoládičkou. (Ultimate Spiderman / Marvel Comics)

Snímek ode mě dostává plusy, protože zobrazuje lidskost v kontrastu s posedlostí sebou samým, nechává diváka vážit dobro a zlo a přemýšlet, zda hledat řešení ve vesmíru nebo se pokusit hledat chyby na své straně.

Je také stále jasné, že Venom je bestie, která Eddieho posedla, nemá lidské myšlení, je celkem primitivní a násilnická. Na uzdě ho drží pouze lidská povaha, Eddieho dobrotivost a smysl pro rozlišování dobra a zla. Venom se žene jenom za ukojením svého hladu a děláním toho, co mu momentálně přijde jako dobré. Další moment kontrastu lidskosti s mimozemskou entitou Venoma.

Film je zábavný a díky hereckým výkonům Toma Hardyho a režii Rubena Fleischera má sympatický lidský rozměr. Hardy se v roli Eddieho Brocka úplně našel a je patrné, že mu ji buď napsali na tělo nebo se Hardy do role dokonale hodil.


Když odečtu body za dlouhé akční scény, které bych vždy zkrátil tak na třetinu, je výsledkem zábavný, ale i celkem podnětný snímek. Možná je dobré podotknout, že se u něj za břicha popadali především muži, ale kdo ví, třeba převážně chlapský humor nadchne i příslušnice něžného pohlaví.

Hodnocení:  


Zajímavosti

V dabingovém studiu propůjčil hlas postavě Eddieho Brocka český herec Petr Lněnička, který má podle producentů téměř shodný hlas s hlasem Toma Hardyho. „Fanoušci na sociálních sítích mohou vyjadřovat obavy z toho, že Petr nezvládne nadabovat velmi hluboký Venomův hlas, který slyší v originále. Zvládne. Jeho hlas se ve studiu upravuje, stejně jako v originále hlas Venoma,“ říká PR české kanceláře společnosti Falcon.

Při natáčení dabingu si ve studiu užili asi hodně humorné okamžiky, protože představa jak Petr Lněnička vykřikuje hlášky Eddieho Brocka na celé studio, mě rozesmívá ještě několik dní po projekci. 

Tvůrci filmu svého nemorálního padoucha Carltona Drakea nalezli v britském herci, rapperovi a aktivistovi Rizovi Ahmedovi, držiteli Zlatého glóbu. V českém znění propůjčil tomuto umělci hlas Daniel Bambas.

20191010-recenze-film-venom-tom-hardy3
Tom Hardy rozdává autogramy na světové premiéře snímku Venom v Los Angeles 1. října 2018. (Columbia Pictures)

Premiéra 4. října 2018, délka 112 minut.

* ČSFD * IMDB * WEB * Facebook *


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.