Hlavním pořadatelem výstavy je Sinopsis, což je společný projekt Ústavu Dálného východu Filosofické fakulty Univerzity Karlovy a AcaMedia z.ú. Senátor Hilšer výstavě poskytl záštitu a také turisty hojně navštěvované prostory Valdštejnské zahrady.
Výstava, která připomíná krvavé potlačení demonstrací na pekingském náměstí ze 4. června 1989, slibuje více než 40 unikátních fotografií, které během protestů na náměstí Tchien-an-men pořídili zahraniční novináři a agentury.
„Připomínka masakru v Pekingu by neměla být pouhým oživením dějinného faktu, ale závazkem vůči (dnešním) obětem totalitní zvůle, že nebudeme směňovat lidskou důstojnost a lidskost za ekonomické výhody,“
- senátor Marek Hilšer.
Kvůli masivní cenzuře takovéto fotografie v Číně na veřejnosti neuvidíte. Masakr na Tchien-an-men je jedním z nejcenzurovanějších témat v čínských státem kontrolovaných médiích a na čínském internetu.
Výstava bude dále putovat do Ostravy, Olomouce a Plzně. 17. listopadu se má podle plánu pořadatelů vrátit zpět do Prahy. V minulosti byla výstava k vidění na pražské Kampě od 4. června 2019 pod záštitou primátora Prahy Zdeňka Hřiba.
FOTOGALERIE (Senát), FOTOGALERIE (ČT24)
Článek byl upraven 25. července 2019
FOTOGALERIE (Senát), FOTOGALERIE (ČT24)
Článek byl upraven 25. července 2019
Záběry z masakru na Tiananmen z roku 1989
Čtěte také:
Reklama na foťák Leica odhalila masakr studentů z roku 1989 (video)
Kanadský žurnalista vzpomíná na masakr na náměstí Nebeského klidu v novém filmu
Čína: Zveřejněn seznam pachatelů masakru na náměstí Nebeského klidu
Touha po pravdě 25 let po masakru na náměstí Nebeského klidu v Pekingu
Výpověď svědka masakru na náměstí Nebeského klidu v Pekingu (videorozhovor)
Náměstí Nebeského klidu (Tiananmen) - vzpomínka na 4. čevna 1989
Čína: 38. armáda odmítla v roce 1989 masakrovat studenty