Anketa: Tradice versus moderna

Přinášíme sérii anket s duální nabídkou uměleckých děl. Můžete se pozorně zadívat a sami zhodnotit, u kterého díla se cítíte lépe.

Přitahuje a oslovuje vaše vnitřní já spíše tradiční kultura (klasika) anebo moderní či avantgardní kousky?

Tradicí míníme kulturu, která zde fungovala po staletí, měla hlubší významy, působila na společenské aspekty a uchovávala univerzální lidské hodnoty. Do tradice se člověk již narodí, je mu předávána jeho předky. Poskytuje člověku určitou základní jistotu a generační dědictví, které ovšem není uzavřené vůči novým podnětům.

Klasické umění realismu často zachycuje historické události, obsahuje metaforická a symbolická zpodobnění, zaměřuje se na vznešenost a krásu. Snaží se lidského ducha pozvedat a inspirovat.

Proti tradici stojí tvorba lidí, kteří buďto rebelují, nebo jsou velice originální sólisté, jejichž motivací je častokrát touha po slávě, vyniknutí, vlivu anebo negativní emoce.

Takoví umělci mnohdy tradice popírají a upřednostňují vlastní nápady, které ve společnosti prosazují. Vnitřní rozpoložení umělce a jeho charakter mohou sehrát významnou roli v tom, jaký vliv bude mít jejich umění na ostatní lidi.

Moderní umění je mnohdy nesrozumitelné a není jasné, co jeho tvary a barvy znamenají. Nejasnost a někdy až směšná jednoduchost a úroveň techniky moderny může dospět k takovým situacím, že lidé obdivují „herberk“, který ve skutečnosti vůbec není uměleckým dílem, jak to např. ve své recenzi popisoval publicista Mgr. Jan Zrzavý – když ve výstavních prostorách lidé vešli do postranního sálu, kde byly židle posazeny na stolech obráceně a přikryté přehozem – a hle – obdivovali je jako umělecké dílo, zatímco objekt byl takto jen přichystán na večerní raut v expozici.

V naší sérii obrázků můžete sami porovnat tradiční a moderní umění a hlasovat pro to, které se vám více líbí a připadá vám hodnotnější.

Malířství

obrazy

ODKAZ NA ANKETU NA FACEBOOKU.

Sochařství

sochy
Autorem ženy vlevo je Jean-Baptiste Tuby, francouzský sochař italského původu. (fotokredit: wikimedia/Coyau) Vpravo je výtvor španělského surrealistického malíře a sochaře Joana Miró z roku 1970. (fotokredit: wikimedia/Kamahele)

ODKAZ NA ANKETU NA FACEBOOKU.

Architektura

architektura
(Fotokredit: Public Domain)


ODKAZ
 NA ANKETU NA FACEBOOKU.


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.


Čtěte také: 

Obrazy zachycují realitu, tahy štětcem obsahují celý malířův život

Alfons Mucha – Obrazy hovoří symboly, promlouvají v nich malíři i sám život