Libyjská pobřežní stráž hlídá během záchranné akce ilegálních uprchlíků na lodi před pobřežním městem Zawiyah v červnu 2017. (TAHA JAWASHI / AFP / Getty Images)
Libyjská pobřežní stráž hlídá během záchranné akce ilegálních uprchlíků na lodi před pobřežním městem Zawiyah v červnu 2017. (TAHA JAWASHI / AFP / Getty Images)
Interní dokument spolkové vlády dokazuje, jak libyjská pobřežní stráž efektivně znemožňuje pašování lidí a ilegální migraci na centrální trase ve Středozemním moři.

Z úředního dokumentu spolkové vlády, zařazeném „jen pro služební účely“, je patrné, jak efektivně odchytává libyjská pobřežní stráž uprchlíky na lodích před africkým pobřežím. Informaci zveřejnil list „Bild-Zeitung“.

„Zatímco v roce 2017 bylo ještě zjištěno, že z Libye odjelo zhruba 107 200 migrantů, v roce 2018 to bylo méně než 13.000,“ citují noviny Bild-Zeitung. To znamená pokles migrace o 88 procent.

V pozadí těchto čísel stojí údajně bilaterální dohoda mezi Itálií a Libyí a pomoc vyzbrojování a vzdělávání mise EU „Sophia“. Tím může libyjská pobřežní stráž v současnosti efektivně bránit „nezákonnému pašovávání lidí a ilegální migraci na centrální trase ve Středozemním moři“, říká údajně vládní zpráva.

V lednu 2017 se libyjské pobřežní stráži podařilo dopadnout pouhých 19 procent migrantů, kteří vyjeli z Libye a byli následně zpozorováni z Itálie. V prosinci 2018 to už bylo 99 procent. V letech 2017 a 2018 zachránila Libye tímto způsobem vždy zhruba 15 300 migrantů, napsaly noviny Bild Zeitung.

migranti
Migranti stojí 3. července 2019 na předměstí Tajoura hlavního města Tripolis uvnitř uprchlického tábora, který je používán libyjskou vládou. Jedna z budov byla v noci letecky atakována. Při útoku zemřely desítky lidí. Za náletem má stát bývalý generál Khalifa Haftar. (MAHMUD TURKIA / AFP / Getty Images)


Převaděči využívají libyjské mocenské vakuum


Po zhroucení Kaddáfího režimu v roce 2011 propukly v Libyii mocenské boje, což umožnilo řádění nadnárodních kriminálních sítí. Všichni využívali vzniklé mocenské vakuum pro vlastní účely.

Mimo to dochází ještě k intervencím externích sil, které mají vlastní představy o tom, jakým směrem se má tato země vyvíjet. To vytváří podmínky a prostředí, ve kterém mohou působit profesionální gangy převaděčů. Na základě chaotické situace v Libyi využívají převaděči, uprchlíci a migranti tuto zemi jako startovací bod pro svou cestu do Evropy.

bojovnici
Bojovníci z mezinárodně uznávané vlády National Accord (GNA) zahájili 13. června 2019 ze svých pozic na území al-Sawani, jižně od libyjského hlavního města Tripolis, palbu při srážce se silami sloužícími bývalému generálovi Khalifu Haftarovi. (MAHMUD TURKIA / AFP / Getty Images)

Cestu, kterou podnikají navzdory katastrofálnímu stavu v uprchlických táborech, kde jsou zaznamenávány případy násilí, prostituce a otroctví. Navíc v odlehlých regionech řádí menší skupiny bojovníků takzvaného Islámského státu.

„Také ještě nyní dostávají teroristi v Libyi vojenský výcvik. V Libyi plánují atentáty, které poté provádějí na tuniském území,“ prohlásil Tarek Megerisi z European Council on Foreign Relations (ECFR). Informoval o tom magazín „Zenith“.

Libye tak v mnoha ohledech působí jako mezinárodní uzel nebezpečných aktivit.


Překlad původního článku německé redakce: Bohumila Chocholová