Můj život v ruinách/ My Life In Ruins. (bontonfilm.cz)
Můj život v ruinách/ My Life In Ruins. (bontonfilm.cz)

Žánr: romantická komedie
Scénář: Mike Reiss
Režie: Donald Petrie
Hrají: Nia Vardalosová, Richard Dreyfuss, Alexis Georgoulis, Alistair McGowan a další

"Kouzlo života se ukrylo mezi bájemi a legendami v ruinách prastarého Řecka."

Georgia (Nia Vardalosová - Connie a Carla) je turistická průvodkyně po řeckých památkách, jejíž práci hodnotí turisté, které dostává na starost, jako velmi podprůměrnou. Proč? Georgia je totiž učitelka řecké historie, která přišla o práci a musí si vydělávat peníze jako průvodkyně u místní cestovní kanceláře.

Její erudovaný výklad historie turisty k smrti nudí a její zaměstnání u cestovky visí na vlásku. Nezbední turisté se chtějí hlavně bavit a užít si zaslouženou dovolenou, její řidič Pupi (Alexis Georgoulis) vypadá jako uprchlík z Makedonie a ke všemu do hry ještě vstoupí její slizký kolega Nic (Alistair McGowan). Nick její šéfové nabídne, že jí pomůže nemožnou Georgii z firmy vyštípat pryč a začne vymýšlet sérii úskočných manévrů, kterými ji chce srazit sebevědomí a donutit podat výpověď.

Další komedie nebo originál?

Romantických komedií je jako máku a není rozhodně snadné se v takovém poli prosadit. Řecká verze Účastníků zájezdu pod režisérskou taktovkou Donalda Petrieho je ale mákem nevšedním a barevným. Řekli byste, že do Řecka jezdí každý kvůli památkám? Petrie vás vyvede z omylu – turisté chtějí hlavně zmrzlinu, nakupování a pláže – památky jsou pro ně spíše nutným zlem, které si raději prohlédnou jenom z jedoucího autobusu.

Ví někdo o čem mluví? Ten chrám je prastarý, nojo, ale dovnitř se nedá jít se zmrzlinou. (bontonfilm.cz)
Ví někdo o čem ta paní mluví? Ten chrám je prastarý, nojo, ale dovnitř se nedá jít se zmrzlinou. (bontonfilm.cz)

 

Příběh se táhne v duchu tance řeka Zorby, kterého ztvárnil slavný herec Anthony Quinn. Jak nabroušeně kritizuje Řeky Georgia: „Když se jim něco nepovede, tančí, když se rozbije výtah, tančí, když se porouchá záchod – asi se máš jít vyčůrat ven, aby tě inspirovala příroda k napsání nějaké poesie.“

Kefi - pravé kouzlo života

Řecko je opředeno mnoha mýty a prastarými stavbami z dob moudrých Atén a nebojácné Sparty. Ale mezi ruinami musí Georgia místo historie nalézt svoje ztracené kouzlo života, neboli “kefi”, jak to nazývají Řekové.

Kefi ale není pod každým kamenem v aténských ruinách, a navíc v autobuse sedí opravdu podivná skupinka historických „ignorantů“, které racionální a upjaté Georgii lezou značně „na nervy“. Možná to ale nakonec někdo zachrání - dobrý přítel, tajný ctitel, sklenka vína a kouzlo staráho řecka.

Ale možná to zachrání tajný ctitel, sklenka vína a řecký bůh lásky. (bontonfilm.cz)
Ale možná to zachrání tajný ctitel, sklenka vína a řecký bůh lásky. (bontonfilm.cz)

Není to laciný špek

Film většinou netěží z laciné zábavy a ani nevystavuje ženská těla opalující se na horkém písku a poskakující v mořských vlnách. Místo toho nabízí nejen chytrý humor, ale i svěží příběh o lásce a přátelství mezi lidmi. Naprosto nejbizarnější skupinka, kterou si může průvodce představit jako herce pro svojí noční můru, se nakonec stane sehranou partou k pohledání, která Georgii nějaké to kefi nakonec vykouzlí.

Uvidíte humornou sondu autorů snímku do duše turistů z celého světa od Austrálie, přes Ameriku až k... „odkud jste? Aha vy neumíte anglicky“. Pokud chcete zajít na dobrou komedii, užít si trochu romantiky a dozvědět se, jak se hledá „kefi“, potom bych vám Můj život v ruinách s čistým svědomím doporučil jako zatím nejchytřejší americkou komedii letošního podzimu.

Zajímavosti

Donald Petrie, který natočil několik divácky nejúspěšnějších komedií posledních dvou desetiletí, byl osloven, aby vzal otěže tohoto projektu do svých rukou. “Když se při čtení scénáře rozesměji nahlas, tehdy je to film, který chci točit,” říká Petrie.

Petrie v Řecku nikdy nebyl, natož aby tam natáčel film. “Když se mě producenti zeptali, jestli dokážu natočit v Řecku film v rámci daného rozpočtu, neměl jsem potuchu,” přiznal režisér.

Můj život v ruinách se jako vůbec první film dostal na kouzelná místa, opředená řeckou historií, jako Akropolis, Delfy nebo Olympia. Řecká vláda na rozdíl od jiných neuděluje svolení s natáčením dopředu, takže scenáristka a hlavní hvězda romantické komedie Nia Vardalos strávila skoro celý rok obcházením úřadů a ujišťováním se, že bude moci některé řecké památky s filmaři navštívit.

Premiéra 5. listopadu 2009, délka filmu 95 minut.

Hodnocení:

Hodnocení filmu na ČSFD