Plakát vystoupení souboru Shen Yun Performing Arts v Hongkongu. (Shen Yun Performing Arts)
Plakát vystoupení souboru Shen Yun Performing Arts v Hongkongu. (Shen Yun Performing Arts)
Čínské úřady vtrhly do domu lidí, kteří si zakoupili lístky na vystoupení newyorského uměleckého souboru Shen Yun Performing Arts, a vstupenky jim zabavily.

Server Minghui.net píše, že Yang Jun a Li Ťia - starší pár, žijící v Qingshanu v okrese Wuhan (provincie Hubei) - koupil na Shen Yun pro celou rodinu celkem sedm vstupenek. Dvojice se rozhodla strávit dny před vystoupením, které se mělo konat v Hongkongu, se svým synem a jeho těhotnou ženou ve městě Guangzhou.

Yang a Li oba praktikují duchovní praxi Falun Gongu, kterou režim v Číně již deset let tvrdě perzekvuje. Jsou tedy pod neustálým dohledem komunistické policie. Když se úřady dozvěděly, že rodina zakoupila lístky na Shen Yun, předaly informace policii. 8. ledna 2010 do domu jejich syna vrazilo pět policistů, kteří hostům začali vyhrožovat, že pokud lístky nevydají, skončí za mřížemi.

Poté Yanga donutili vydat jim čtyři vstupenky. To policistům nestačilo, avšak vydat zbylé tři Yang odmítl. Druhého dne si tedy pro ně přišli s posilami - celkem osm policistů. Yang a Li však už stačili zmizet.

Od té doby nepřestal v domě jejich syna a jeho manželky zvonit telefon - policie se domáhala informací o místě pobytu jeho rodičů.

Bývalý čínský úředník: Čínský komunistický režim nemá rád, jak se Shen Yun šíří

Posláním newyorského seskupení Shen Yun Performing Arts je znovuobjevení podstaty tradiční čínské kultury a šíření její krásy po světě. Show se proto v posledních letech těší veliké popularitě.

Například National Arts Centre v Kanadě pro velký zájem musely začít už den před vystoupením Shen Yun prodávat vstupenky i ke stání. To se během 40leté historie Centra stalo jen málokdy.

V okamžiku, kdy se čínským úřadům doneslo, že Shen Yun plánuje vystoupit i v Hongkongu, vyslaly do ulic policii. Ta navštívila rodiny čínských členů Shen Yun a pod pohrůžkou je nutila podepsat prohlášení, ve kterém mají slíbit, že Shen Yun do Hongkongu ani na Macao vystupovat nepřijede.

Zhang Kaichen, bývalý shenyangský ministr propagandy, navštívil show ve Filadelfii. Nechal se slyšet, že to bylo to nejkrásnější, nejpřirozenější, nejživější a nejdojemnější představení, jaké kdy v životě viděl. Jako bývalý významný člen komunistického režimu Zhang způsoby jednání režimu dobře zná.

„Čínská komunistická strana je ve slepé uličce a selhala, zvlášť ve snaze zastavit Shen Yun," říká Zhang. Vysvětluje také, proč režim nechce, aby na jeho půdě Shen Yun vystupoval: „Nebeská kultura, kterou Shen Yun představuje, totiž s komunistickou kulturou ostře kontrastuje. V Číně jsou sociální konflikty, či politické a náboženské pronásledování, doslova na každém rohu. Komunistický režim tak přirozeně nechce, aby lidé začali tuto realitu srovnávat s nevinností, benevolencí a tolerancí, jež je znázorněna v show Shen Yun."

Article in English