Pořadatelé hongkongských představení souboru Shen Yun Performing Arts protestují 23. ledna proti, jak říkají, poklonkování hongkongské vlády čínskému komunistickému režimu. (Li Ming/Velká Epocha)
Pořadatelé hongkongských představení souboru Shen Yun Performing Arts protestují 23. ledna proti, jak říkají, poklonkování hongkongské vlády čínskému komunistickému režimu. (Li Ming/Velká Epocha)

Hongkongský imigrační úřad na poslední chvíli odmítl vydat víza sedmi klíčovým členům uměleckého souboru Shen Yun Performing Arts a způsobil tak, že šňůra sedmi vyprodaných a vůbec prvních vystoupení Shen Yun v Hongkongu musela být zrušena. Pořadatelé tvrdí, že šlo o zásah čínského režimu.

Shen Yun Performing Arts je přední světový soubor klasického čínského tance. Sídlí v New Yorku, USA, a jeho cílem je obnovení tradiční čínské kultury prostřednictvím tance a hudby. Na svých turné zavítal do více než tří set světových metropolí a jeho představení zhlédlo za několik let již přes milion diváků.

Přestože pořadatelé (Hongkongská asociace Falun Dafa, NTDTV-Hongkong a Velká Epocha-Hongkong) podali žádosti o víza pro soubor již v říjnu loňského roku, úřad čekal až do 21. ledna, jen pár dní před premiérou (27.1.), než zamítl víza sedmi klíčovým členům produkčního týmu Shen Yun s tím, že na tyto pozice si soubor musí najít náhradu přímo v Hongkongu. To ale nebylo možné.

„Jak už bylo hongkongským úřadům jasně vysvětleno, tito lidé z produkce jsou nedílnou částí Shen Yun. Jeho produkční personál je vysoce školený ve specifických uměleckých potřebách Shen Yun, jež jsou mimořádně odborné a zevrubné. Není možné je nahradit a show bez nich nemůže proběhnout," uvádí tiskové prohlášení Shen Yun Performing Arts. V produkčním týmu by chyběl odborník na světla, zvuk i speciální velkoplošnou projekci na pozadí.

Několik předních osobností Hongkongu rozhodnutí úřadů zkritizovalo jako politické. Někteří z umělců Shen Yun se věnují duchovní praxi Falun Gong a některé části představení zobrazují, jak se čínská veřejnost staví proti pronásledování, které proti Falun Gongu již deset let vede čínský režim. Podle organizátorů je právě toto důvodem, proč byla vystoupení v Hongkongu znemožněna.

Chui Pak-Tai, člen rady hongkongského obvodu Wong Tai Sin, nazval místní vládu neschopnou a zablokování představení označil za „špinavé triky, které zostuzují Hongkong".

Známý žurnalista Ching Cheong považuje rozhodnutí vlády za nešťastné: „Hongkong byl místem, kde bylo chráněno právo na vstup a opuštění země. ... Nechci sledovat, jak do tohoto práva zasahují politické síly."

Na hongkongský imigrační úřad již adresoval svůj dopis i americký kongresman Gus M. Bilirakis s výzvou k přehodnocení zamítnutí víz pro členy Shen Yun.

Zasahování ve světě, i v ČR

Člen legislativní rady Hongkongu, Albert Ho Chun-yan, hovoří na tiskové konferenci. Zamítnutí víz členlům souboru Shen Yun považuje za důsledek politického tlaku Pekingu. (Li Ming/Velká Epocha)
Člen legislativní rady Hongkongu, Albert Ho Chun-yan, hovoří na tiskové konferenci. Zamítnutí víz členlům souboru Shen Yun považuje za důsledek politického tlaku Pekingu. (Li Ming/Velká Epocha)

Případy zasahování čínského režimu do představení Shen Yun se objevují po celém světě. 18. března 2008 největší dánská televize, DR, zjistila, že komunistický režim vyvíjel nátlak na místní divadlo, kde se představení mělo konat. V tomtéž roce 25 členů švédského parlamentu odsoudilo pokusy čínské ambasády zasahovat do Shen Yun ve Švédsku.

Pod tlakem se v roce 2008 ocitla i Česká televize, když do pořadu Dobré ráno pozvala několik členů souboru při příležitosti jejich premiérových vystoupení v ČR. Reportér tehdy poznamenal, že ČT není čínská televize, může zvát, koho chce, a dopis z ambasády ukázal na kameru.

V roce 2009 došlo k podobnému incidentu v německém Frankfurtu. Tamní čínský konzulát posílal dopisy s útoky na Shen Yun místním funkcionářům a ambasádám jiných zemí. Pokusy režimu však tvrdě ztroskotaly a dopisy z konzulátů nakonec zveřejnila německá média.

Letos se vedle Hongkongu zasahování objevilo ve Vídni, kde tlak a výhrůžky ze strany čínského režimu potvrdil manažer divadla, kde Shen Yun vystupuje. Rovněž v rumunské Bukurešti čelí nátlaku ministerstvo kultury, kterému patří divadlo, jež představení hostí.

Dočasný zádrhel?

Hongkongští organizátoři již sedmi tisícovkám majitelů lístků začali vracet vstupné a zároveň jim vysvětlují, proč ke zrušení představení došlo. Plánují také, že v době, kdy měla představení proběhnout, zůstanou stát před divadlem.

Tiskové prohlášení Shen Yun však zůstává optimistické a celou záležitost považuje jen za dočasný zádrhel: „Jsme vděční tisícům lidí z Hongkongu, kteří se těšili na naše představení. Těšíme se, že se brzy do Hongkongu vrátíme, abychom vystoupili v ještě větším měřítku."

 

V ČR se letos Shen Yun Performing Arts představí mezi 19. a 21. dubnem v brněnském Janáčkově divadle. Vstupenky jsou již v předprodeji Národního divadla Brno.


Shen Yun Performing Arts přijíždí opět do Brna - 19. až 21. dubna 2010

Rezervace vstupenek na představení je možná on-line na stránkách Janáčkova divadla zde. Oficiální stránky souboru Shenyun Performing Arts: Shenyunperformingarts.org