Příznivci umělecké společnosti Shen Yun protestují před nejvyšším soudem v Hongkongu poté, co v roce 2010 odmítl vládní úřad udělit víza technickému personálu souboru Shen Yun, v důsledku čehož muselo být zrušena celá řada představení, na něž se prodalo na 7 000 vstupenek. (Li Ming / Epoch Times)
Příznivci umělecké společnosti Shen Yun protestují před nejvyšším soudem v Hongkongu poté, co v roce 2010 odmítl vládní úřad udělit víza technickému personálu souboru Shen Yun, v důsledku čehož muselo být zrušena celá řada představení, na něž se prodalo na 7 000 vstupenek. (Li Ming / Epoch Times)
Hostitelská organizace, která pozvala uměleckou společnost Shen Yun Performing Arts k vystoupení v Hongkongu, nebyla schopna po dobu 10 let pronajmout žádné vhodné místní prostory. Nedávná zjištění naznačují, že orgán čínského režimu – Úřad pro spolupráci v Hongkongu, se snažil zabránit státním i soukromým divadlům, aby souboru Shen Yun svoje prostory pronajaly.

Shen Yun Performing Arts je světovou špičkou v oblasti klasického čínského tance a hudby. Byl založen v New Yorku v roce 2006 čínskými umělci, kteří si přáli oživit tradiční čínskou kulturu. Od té doby soubor vystoupil na prestižních divadelních jevištích ve více než 100 městech po celém světě.

Názory souboru Shen Yun na represe čínského režimu proti duchovní praxi Falun Dafa a jejich zobrazování čínské civilizace jako bohy inspirované kultury od začátku vyvolávají u oficiálně ateistického čínského režimu nelibost. Z případů, které byly dosud zveřejněny, je patrné, že čínské úřady se opakovaně snažily bránit představení Shen Yun ve vystupování po celém světě.

Hongkongští organizátoři uvádějí, že během práce na uspořádání představení zažívají neustálé obtíže, i když by měl Hongkong mít díky své historii nezávislý politický a ekonomický systém. Pěking však do záležitostí Hongkongu stále častěji zasahuje od doby, kdy Velká Británie vrátila v roce 1997 město Číně .

Wu Xue'er, která zastupuje organizátory Shen Yun v Hongkongu, řekla Epoch Times, že hostitelská organizace zaslala v uplynulém desetiletí od března 2008 na sto žádostí o pronájem osmi státním divadlům. Všechny jejich žádosti byly prý bez vysvětlení odmítnuty.

V březnu 2018 požádali hongkongští organizátoři soukromé divadlo v budově Heung Yee Kuk o pronajmutí prostor na dobu dvou týdnů v září 2018. Heung Yee Kuk, které je sdružením zastupujícím různé části Hongkongu jim oznámilo, že prostor není k dispozici, protože hongkongská samospráva si nedávno pronajala divadlo na celé září.

20180603-cina-sy
Závěrečný aplaus diváků po představení Shen Yun v Národním uměleckém centru v Ottawě, 30. prosince 2017. (Evan Ning / The Epoch Times)

Wu Xue'er sdělila Epoch Times, že se od lidí obeznámených s činností odboru městského úřadu pro vnitřní záležitosti dozvěděla, že úřad města rezervoval divadlo na příkaz čínského Úřadu pro spolupráci.

Úřad pro vnitřní záležitosti je agentura, která řídí kulturní záležitosti Hongkongu a má tak přístup k mnoha místům ve vlastnictví státu. Wu položila otázku, jaký může mít městská správa důvod k pronajmutí soukromého divadla na celý měsíc.

Podle internetové stránky sdružení Heung Yee Kuk činí cena za celodenní pronájem divadla více než 60 000 hongkongských dolarů (7 644 USD). Komerční pronájem prostor na celý měsíc by stál téměř dva miliony hongkongských dolarů (přibližně 230 000 USD), zatímco odbor pro vnitřní záležitosti si může pronajmout prostory bez poplatku.

Paní Wu v rozhovoru pro Epoch Times uvedla, že kontaktovala také jiná soukromá divadla s cílem pozvat tam Shen Yun. Divadla jí sdělila, že jsou pod tlakem čínského režimu.

Jeden z majitelů divadelních prostor, který si přeje zůstat v anonymitě, údajně paní Wu prozradil, že mu opakovaně telefonovali zaměstnanci Úřadu pro spolupráci a dalších prokomunistických organizací. Sdělili mu, že Úřad pro spolupráci zakazuje pronajímat prostory pro představení Shen Yun. Dokonce na něj prý vyvíjeli nátlak, aby jim poskytl informace o žadatelích o pronájem pro americký soubor.

20180603-cina-sy2
Závěrečný aplaus diváků po představení Shen Yun Performing Arts World Company v Long Beach Terrace Theater v Kalifornii, 22. dubna 2018. (JiYuan / The Epoch Times)

Leung Yiu-chung, dlouholetý člen Legislativní rady Hongkongu, uvedl, že vláda by měla podrobně vysvětlit důvod, proč si její úřad na celý měsíc pronajímá prostory Heung Yee Kuk. Člen rady předpokládá, že se může jednat o úmyslné potlačování svobody projevu.

Člen rady Leung Yiu-chung také dodal, že podle něho je situace okolo představení Shen Yun alarmující a nazval ji urážkou principu „jedna země, dva systémy“, který má garantovat samostatné řízení Hongkongu, když Čína a Velká Británie podepsaly čínsko-britskou deklaraci z roku 1997.

„Základní zákon hongkongské ústavy uvádí, že svoboda shromažďování a kulturního projevu v Hongkongu jsou chráněny. Vláda by neměla bránit kulturnímu představení,“ řekl Leung Yiu-chung v rozhovoru s Epoch Times.

Wu Chi-wai, současný předseda demokratické strany Hongkongu a člen Legislativní rady, vyjádřil svoje zklamání nad tím, že špičková umělecká společnost, jakou je Shen Yun, nemůže v Hongkongu předvést svoje umění kvůli politickým faktorům. „Jak vládní úředníci, tak majitelé budovy Heung Yee Kuk dluží veřejnosti vysvětlení,“ míní Wu Chi-wai.


K tomuto článku přispěli reportéři Epoch Times Liang Zhen a Lin Yi. Zdroj.

 
Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.


Čtěte také:

Hongkong: Soud podpořil svobodu umění a Shen Yun
 
Čínský režim blokuje kulturní show Shen Yun – v Hongkongu musela být zrušena

Šest členů uměleckého souboru Shen Yun stále čeká na víza do Hongkongu 

Číňané už se těší na první vystoupení Shen Yun v Hongkongu

Čínská policie zabavila praktikujícím Falun Gongu vstupenky na Shen Yun