V sobotu v Polsku odstartoval evropský basketbalový šampionát žen. Český tým splnil povinnost, když porazil Izrael. Slovensko se málem postaralo o překvapení kola v zápase proti Rusku.

Česko 72 : 56 Izrael
(19:12, 13:10, 20:17, 20:17)

Ilona Burgrová se tradičně předvedla skvělými doskoky i prací v obraně. (FIBA Europe)
Skvělý start do šampionátu předvedly svěřenkyně Lubora Blažka. Po menším zaváhání v prvních minutách, kdy se Izraelky ujaly čtyřbodového vedení (6:10), se chytly kormidla a soupeřkám nedaly žádnou šanci. První čtvrtinu uzavřely se sedmibodovým vedením a v těch dalších svůj náskok prohlubovaly. Výsledek zařadil Česko na průběžné čelo tabulky skupiny B. Nejlepší střelkyní zápasu byla se 16 body Izraelka Doronová. Za Česko nastřílela nejvíce Vítečková (14) a ve výborném světle se ukázala dvacetiletá debutantka z brněnské Siky Alena Hanušová, která za deset minut na palubovce nasbírala 10 bodů.

„Věděli jsme, že jediná cesta k vítězství povede přes kvalitní obranu. Zápas nám ukázal, že jsme zvolili správnou taktiku. Rozhodlo hlavně to, že jsme měli výraznou převahu na doskocích,“ vyjádřil svou spokojenost po zápase trenér ČR.

(12:15, 17:19, 23:17, 16:15)

Jedna z největších opor sloveského týmu Jurčenková. (FIBA Europe)
Výborným výkonem, ale špatnou koncovkou začaly evropský šampionát Slovenky. Nad favorizovaným Ruskem se ujaly vedení už v první čtvrtině a dva body do plusu přidaly i v té druhé. Po poločase ale nastal zlom a Rusky z koláče nejenom ukrojily, ale dostaly se i do jednobodového vedení. V poslední čtvrtce svůj náskok dokonce navýšily na pět bodů. Tehdy Slovenky ještě zabojovaly, dotáhly se na rozdíl jediného bodu, ale konečné slovo měl trestný hod Osipovové. Nejvíce bodů nastřílely: za SR Lawlessová (15) a za Rusko Kuzinová (13).

„Mrzí ma, že sme takto tesne prehrali a hráčky pred dôležitým súbojom s Tureckom stratili veľa síl. Proti Rusku nám v závere chýbali skúsenosti i odvaha, keď si hráčky podávali loptu ako horúci zemiak. S 38 minútami som spokojná, v posledných dvoch sme však dali súperovi pekný darček. A hoci mám ruský tím rada, takýto ´plán´ som veru nemala, konstatovala na tiskové konferenci po zápase trenérka slovenských basketbalistek Natália Hejková.