20110728_falun_gong
Ve Washingtonu lidé zapálili svíčky za Falun Gong. (Televize NTD)

WASHINGTON, 20. července - Je to už 12 let, co Komunistická strana Číny zahájila kampaň na vyhlazení duchovní praxe Falun Gong.

Stále více lidí po celém světě se však začíná stavět za ukončení tohoto pronásledování. Pokojné shromáždění asi 2000 lidí, které se konalo ve Washingtonu, D. C., vyjádřilo podporu praktikujícím Falun Gongu v Číně.

Video poskytla Televize NTD

Praktikující Falun Gongu paní Čang Lien-jing se s brutalitou pronásledování setkala na vlastní kůži: „Já a můj manžel jsme znali přes dvacet praktikujících, byli našimi přáteli nebo sousedy. Některé ve vězení ubili během několika dní. Nám se podařilo dostat do zámoří. Snažíme se, aby lidé věděli o brutalitě pronásledování a vyjádřili svůj odpor proti této perzekuci."

Falun Gong je duchovní praxe obsahující pět meditačních cvičení a nauku založenou na principech pravdy, soucitu a snášenlivosti. V Číně byla poprvé na veřejnosti vyučována v roce 1992 a brzy se stala velmi populární.

Na popud bývalého vůdce komunistické strany Ťiang Ce-mina však začala 20. července 1999 celonárodní kampaň na vyhlazení Falun Gongu.

„Už od začátku neměl Ťiang Ce-min pro pronásledování žádný právní základ. Naopak je v přímém rozporu s čínskou ústavou, která zaručuje právo na svobodu vyznání," sdělíl mluvčí Informačního centra Falun Dafa Er-pching Čang.

Také na Tchaj-wanu si lidé i navzdory dešti připomněli oběti pronásledování.

„Věřím, že s dobrými lidmi by se mělo zacházet s úctou, což je v přímém protikladu k tomu, co se děje v Číně. Režim zbavuje takovéto lidi jejich základních práv a svobod," uvedl tchajwanský právník Čchan-Hsing Wang.

Mezinárodní lidskoprávní skupiny a organizace jako Amnesty International nebo OSN zdokumentovaly zločiny čínského režimu proti Falun Gongu. Podle různých odhadů byly postiženy desítky tisíc lidí, kteří byli uvězněni v pracovních táborech, brutálně mučeni, znásilňováni, psychicky týráni a protiprávně zadržováni.

Minulý týden byla v americkém Senátu přijata rezoluce odsuzující pronásledování Falun Gongu. Podobnou rezoluci také přijala minulý rok Sněmovna reprezentantů.