20130607-skolaci
Čínští studenti přichází ke státním zkouškám „gao-kchao“, Wu-chan, 7. června 2012. (STR/AFP/GettyImages)

 

Mladí Číňané žijí zkouškami. Úřady v provincii Ťi-lin si však políčily na podvodné praktiky a zakázaly studentkám nosit ke zkouškám podprsenky.

Státní zkoušky pro vstup na vysoké školy probíhají 7. a 8. června a bezpečnostní opatření jsou velmi přísná. Na test si nesmíte vzít podprsenku s kosticí, opasky a všichni musí mít plastové sandály, aby nespustili detektor kovů. Ti, kdo mají kovové implantáty, musí přinést potvrzení od lékaře.

Opatření mají zabránit podvádění. Školy v provincii již zabavily přes čtyři tisíce nejrůznějších zařízení. Tlak na mladé lidi je velký. O místa na vysokých školách a univerzitách bude zápolit deset milionů studentů, přičemž dostupných je pouze sedm milionů míst. Každý rok před zkouškami dochází k velkému počtu psychických zhroucení a pokusů o sebevraždu. Není proto divu, že se někteří snaží švindlovat.

Na internetu se objevila kritika přísných opatření. Někteří žáci mají pocit, že se s nimi zachází jako se zbožím. Jedna ze zkoušených si podle serveru Beijing News postěžovala: „Cítím se jako stádo zvířat připravených na trh.“


small United Kingdom