20140218-tibet
Oběť sebeupálení zemřela ve východním tibetském městě Tsekhok, podle zprávy umístěné 6. února na Twitteru. (Screenshot)

6. února se objevila na sociální síti Twitter zpráva o tom, že zemřela další oběť sebeupálení ve východním tibetském městě Tsekhok. Zprávu s fotografií hořícího těla umístil na síti uživatel internetu pod přezdívkou Revolution @TsampaRevolt.

Od února 2009, kdy se objevil první případ sebeupálení, zaznamenala organizace International Campaign for Tibet celkem 125 případů sebeupálení Tibeťanů. Tato poslední oběť by měla být tedy již 126 případem.

K sebeupálení se začali někteří lidé v Tibetu uchylovat jako k formě krajního protestu proti politice čínského režimu, která podle Tibeťanů vede ke kulturnímu vyhlazování tibetských lidí. Epoch Times se nepodařilo zprávu o dalším případu sebeupálení nezávisle ověřit.

Nedávno vydal španělský soudce Ismael Moreno zatykače na vysoké čínské státníky v četně exprezidenta Ťiang Ce-mina, kteří jsou u španělského soudu obžalováni z genocidy a zločinů proti lidskosti, páchaných na území Tibetu. Soudní proces zahrnoval řadu výpovědí svědků a vedl již k vystavení zatykačů, které byly předány Interpoolu. Čínský režim vyvíjí silný diplomatický nátlak na zastavení soudního procesu.

 

small United States

 

Čtěte také:

Španělsko vydalo zatykač na čínského exprezidenta; je zažalován za genocidu v Tibetu

Přežila a promluvila o speciálních blocích cel určených pro mučení žen