Sedm žen (jedna na snímku chybí) na sobotním představení souboru Shen Yun Performing Arts, 26. března 2016. (Mary Cann / Epoch Times)
Sedm žen na sobotním představení souboru Shen Yun Performing Arts, 26. března 2016. (Mary Cann / Epoch Times)
Moravská metropole hostila uměleckou společnost Shen Yun Performing Arts, která v Janáčkově divadle odehrála celkem tři víkendová představení. Brněnské publikum soubor poctilo ovacemi ve stoje a pozitivními ohlasy.

Mezi diváky sobotního představení bylo také sedm žen. Dámy prozradily, že všechny patří k firmě Mahle. O vystoupení se dozvěděly od kolegy z práce, a protože vystoupení hodnotil jako celek pozitivně, uvažovaly, že se také půjdou podívat. Nakonec dostaly od svého zaměstanavatele vstupenky na představení jako dárek za věrnost společnosti.

„Nejvíce se mi líbily mořské panny,“ řekly Daniela Krupová, mistrová ve výrobě, a její kolegyně o vystoupení Mořské víly, které vyprávějí legendu o bytostech, které mohou spatřit pouze dobří lidé.

Dámy odcházely z představení v dobrém rozpoložení. „Z vystoupení nejvíce vnímám, že to pro nás bylo uklidňující a meditační,“ prozrazuje s úsměvem paní Pavla Macečková.

Posláním souboru Shen Yun je obnova prastaré čínské kultury, jejích morálních a duchovních hodnot. „Duchovní hodnoty z vystoupení mohou určitě být přínosem i pro nás a měly by se ve větší míře podobat i našim,“ míní jedna z dam.

„Spojení člověka s nebesy bylo v některých tancích úžasně vyjádřeno,“ dodala další k pohledu prastarých Číňanů na existenci nebes a země, které jsou vzájemně spojeny a provázány.

Jednotlivá taneční čísla Shen Yun čerpají z příběhů a legend čínské historie od dob Žlutého císaře přes dynastie Tang a Song až po současnost. Čínská civilizace je výjimečná tím, že se její historie nepřetržitě zaznamenávala a předávala po 5 000 let. To vše poskytuje souboru Shen Yun nevyčerpatelný zdroj inspirace.

Sheny Yun však nehovoří pouze o historii, ale přináší také příběhy z nedávné doby a současnosti. „Velmi názorné a stále aktuální bylo dějství o rudých gardách (z doby kulturní revoluce),“ míní další žena z dámské sedmičky o vystoupení Mniši a Rudé gardy zobrazující vypalování chrámů a ničení svatých písem za vlády komunismu v Číně.

„Se zahájením letošní sezony se webové stránky newyorského souboru Shen Yun staly předmětem hackerského útoku čínské komunistické strany. Stopy vedly do pevninské Číny,“ uvádí se na stránkách souboru Shen Yun.

Po ukončení nedělního představení se umělecký soubor přesouvá na vystoupení v Miláně, v Salzburku a ve Vídni.


S reportáží Mary Cann
Článek upravil Milan Kajínek


REKLAMA:

Shen Yun Performing Arts Brno 2016

20151123-sy
Světová špička klasického čínského tance opět v Brně! Unikátní symfonický orchestr spojující západní a východní tradice. Obří multimediální projekce přinášející kulisy prastarých paláců, vrcholků posvátných hor i dechberoucích nebeských říší.

Vydejte se společně s představením Shen Yun na úžasou cestu za objevením téměř ztracené prastaré čínské kultury.


Více na ShenYunPerformingArts.org

Další videa: odkaz 1; odkaz 2
  


Čtěte také: Reakce českého publika na představení Shen Yun