Oleg Sencov v ruském vězení. (Vlastní dílo / CC BY-SA 4.0)
Oleg Sencov v ruském vězení. (Vlastní dílo / CC BY-SA 4.0)
V úterý 28. srpna 2018 v 10,08 hodin začne v ulici Korunovační před ambasádou Ruské federace protestní pochod proti věznění Olega Sencova a dalších politických vězňů v Rusku.

Celé shromáždění bude trvat 107 minut, přičemž každá minuta symbolizuje jeden den hladovky Olega Sencova. Protest nebude mít formu klasické demonstrace s programem, nýbrž bude koncipován jako performativní pochod, jehož síla tkví v tiché přítomnosti demonstrujících, kteří budou mít na tváři fotografii Olega Sencova.

Tuto akci svolali nezávislí občané a přejí si tak vyjádřit nesouhlas s vězněním Olega Sencova, Oleksandra Šumkova, Volodymyra Balucha a dalších politických vězňů v Rusku a apelovat na jejich propuštění.

„Shromáždění bude ukončeno v 11,55, tedy za pět minut dvanáct na náměstí Pod kaštany před hlavním vstupem do budovy ruského velvyslanectví, kde předáme podepsané fotografie s krátkým dopisem velvyslanci Ruské federace.“

20180827-amb2
Žena drží ceduli s nápisem „Svobodu pro Olega Sentsova“ během demonstrace připomínající 50. výročí sovětské invaze bývalého Československa v roce 1968 před Ruském velvyslanectví, 20. srpna 2018 v Praze. (MICHAL CIZEK / AFP / Getty Images)

Akci svolanou nezávislými občany zaštítil spolek Milion chvilek pro demokracii.

21. srpna ráno se lidé z Amnesty International pokusili odevzdat „symbolickú loptu UNKICKABALL“ (lopta, do ktorej sa nekope) pracovníkům na Ruském velvyslanectví v Bratislavě. Nikdo však míč, který reprezentuje lidská práva, nechtěl převzít s odůvodněním: „že nás nikdo nepozval“.

Oleg Sencov se narodil r. 1976 v Simferopolu, v krymské části Ukrajiny, je filmařem a ukrajinským režisérem ruské národnosti.

Aktivně se podílel na akcích hnutí Automajdan a stal se i odpůrcem připojení Krymu k Rusku. Po anexi poloostrova Ruskou federací se účastnil demonstrací a byl jedním z aktivistů zatčených v květnu 2014 ruskou FSB. Dne 14. května 2018 zahájil ve vězení ve městě Labytnangi časově neomezenou hladovku. Podmínkou jejího přerušení je propuštění všech ukrajinských politických vězňů na území Ruska. Šestadvacátý den hladovky byl kritický, Sencov byl převezen do nemocnice, kde byl jeho stav stabilizován. Od té doby dostává katetrem 3 až 4 litry výživy.


Podle zdroje: TZ

Více na: https://www.facebook.com/events/1683830558406500/

Líbil se vám článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.