OBRAZ – Obránci zvířat z. s.
OBRAZ – Obránci zvířat z. s.
Právě před rokem spolek OBRAZ – Obránci zvířat zveřejnil investigativní záběry ze čtyř českých klecových chovů slepic. Obrázky slepic odraných až na kůži a namačkaných ve stísněné kleci nenechala veřejnost bez povšimnutí.

Následkem kampaně proti chovu slepic v klecích začaly reagovat největší obchodní řetězce supermarketů. Nejprve prohlášením, poté přistoupily k realizaci. Rok po publikování těchto závazků se skutečně jejich nabídka vajec proměňuje a čeští drůbežáři své chovy přestavují na alternativní typy.

Obráncům zvířat se podařilo vyvolat společenský odpor. Zveřejnění záběrů spustilo řetězec událostí, kdy supermarkety reagovaly svými závazky na vlnu společenské nevole, a tak donutily drůbežáře k přestavbám.

Velikost a mravní pokrok národa se pozná podle toho, jak zachází se zvířaty.

Prvním řetězcem se závazkem k odebírání pouze bezklecových vajec bylo Tesco, po zveřejnění záběrů se přidaly Lidl, Penny Market, Globus, Kaufland a Rohlík.cz. Všechny zmíněné řetězce už na cestě k bezklecové budoucnosti pokročily.

Největšího úspěchu dosáhly online supermarkety Rohlík.cz a Košík.cz, oba klecová vejce vyřadily z nabídky již v polovině roku 2019. Ani ostatní řetězce však nezahálí a pracují na změně.

Supermarkety obměňují nabídku vajec a drůbežáři pod tlakem řetězců přestavují chovy

„Zavázali jsme se do roku 2025 vyřadit z naší nabídky klecová vejce, a to se nám průběžně daří. Naposledy letos v květnu jsme čtyři druhy klecových vajec nahradili podestýlkovými a jeden druh velikosti M6 jsme zcela z nabídky vyřadili,“ shrnuje změny v Globusu jeho tisková mluvčí Rita Gabrielová.

„Všechny kroky, které nyní děláme, směřují ke změně našeho sortimentu vajec v co nejkratším čase,“ dodává.

Nahrazení klecových vajec v baleních po deseti ve svém stálém sortimentu potvrzují i Lidl a Kaufland.

Supermarkety svými závazky donutily české drůbežáře, aby začali své chovy přestavovat na alternativní bezklecové typy. Prohlašuje to ve svých mediálních vystoupeních předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá, naposledy třeba v pořadu Máte slovo na ČT. Chystanou nebo započatou přestavbu už potvrzují i jednotliví producenti vajec.

Podnik Proagro Nymburk podle slov jeho zástupkyně Gabriely Krajňákové stihl přebudovat už zhruba 40 % kapacity klecové technologie a do budoucna chtějí přestavět celý chov. Odklon od klecových chovů potvrzuje i předsedkyně představenstva Zemědělské Cítov Eva Bělková:

„V současné době máme klece vyskladněné a letos budeme naskladňovat pouze do voliér.“

Není vejce jako vejce


Přestavbu potvrdili například také zástupci AG Maiwald, Agropodniku Hodonín i Podniku pro výrobu vajec v Kosičkách.

Dodavatelé technologií pro chov slepic zaznamenali v poslední době zvýšenou poptávku po alternativním typu ustájení, což jen dokazuje, že změna skutečně probíhá.

„Klecové systémy se už v podstatě neprodávají, jen voliérové. U menších chovatelů zaznamenáváme i zvýšený zájem o typy chovu s volným výběhem,“ popisuje situaci obchodní zástupce firmy Big Dutchman Jan Šašek.

„Podle agentury Median chtějí zákaz klecových chovů tři čtvrtiny Čechů, protože si nepřejí, aby slepice žily namačkané v klecích a nemohly se věnovat svým přirozeným potřebám. Teď už zbývá přesvědčit jen politiky. O to se nyní v rámci naší kampaně snažíme a lidé mohou tuto snahu podpořit na www.zakazkleci.cz,“ konstatuje předseda spolku OBRAZ Marek Voršilka.


Zdroj: TZ OBRAZ Obránci zvířat

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.