Novorozeně, ilustr. foto. (Foto: Luma Pimentel on Unsplash)
Novorozeně, ilustr. foto. (Foto: Luma Pimentel on Unsplash)
CitizenGO, komunita aktivních občanů na Slovensku, společně s Institutem pro lidská práva a rodinnou politiku, se snaží podpořit návrh  na zajištění důstojného zacházení i s pozůstatky nenarozených dětí, které zemřely předčasně.

CitizenGO sdělují: „Nyní je jedinečná příležitost zastat se lidské důstojnosti nejmenších dětí, proto zde máme návrh, který připravil Institut pro lidská práva a rodinnou politiku.

Když v nemocnici zemře ještě nenarozené dítě (ať už spontánně, k velkému smutku  rodičů a blízkých, nebo v důsledku interrupce), pozůstatky těchto dětí jsou zbaveny jakékoliv důstojnosti a spalují se ve spalovně odpadů. Mrtvé lidské tělo však není odpad. To má platit o všech lidech, i o těch nejmenších.“

Institut pro lidská práva a rodinnou politiku proto připravil návrh na zajištění důstojného zacházení i s pozůstatky nenarozených dětí, které zemřely předčasně. Žádá zejména:

    • aby tyto děti nekončily ve spalovně odpadů, ale aby byly řádně pohřbeny kremací a uložením popela na pohřebišti a

    • aby se zjednodušil proces pohřbu pro rodiče, kteří chtějí své dítě pohřbít sami.

Sice už dnes mají rodiče právo vyžádat si pozůstatky potraceného dítěte ku pohřbení, ministerstvo však chce tento proces ztížit. CitizenGO navrhjují, aby se proces pohřbení zjednodušil, a to tím, že rodiče budou mít vždy možnost dítě pohřbít, budou i nadále moci převzít pozůstatky sami (a ne jen přes pohřební službu), vydání pozůstatků nebude zbytečně oddalováno, a rodiče budou mít čtyři dny na to, aby o vydání ostatků požádali.

Novela mimo jiné zakazuje komerční výstavy těl, jako byla nedávná výstava Body the Exhibition. Iniciativa chce prosadit, aby se lidská důstojnost respektovala i při potracených dětech, a sbírá podporu pomocí petice do 3. ledna 2019.

Ministerstvo zdravotnictví na Slovensku právě novelizuje zákon o pohřebnictví, takže je příhodný čas tuto praxi změnit. Podobný zákon už platí od minulého roku v Čechách.

Více na: http://www.citizengo.org/sk/167548-ziadame-dostojne-pochovavanie-potratenych-deti

CitizenGO je komunita aktivních občanů, kteří usilují chránit život, rodinu a základní lidská práva po celém světě. Více informací o CitizenGO naleznete zde nebo na sociálních sítích: Facebook alebo Twitter.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.