130 000 demonstrantů v Hongkongu tvrdí, že navrhovaný zákon o vydávání osob do Číny, ohrožuje právní stát. (Poon Zoi-Syu/Epoch Times)
130 000 demonstrantů v Hongkongu tvrdí, že navrhovaný zákon o vydávání osob do Číny, ohrožuje právní stát. (Poon Zoi-Syu/Epoch Times)
28. dubna 2019 více než 130 tisíc lidí zaplavilo ulice Hongkongu, aby protestovali proti navrhovaným změnám v zákonech, které by umožnily, aby byli obyvatelé Hongkongu podezřelí z trestné činnosti posíláni do pevninské Číny. Protestující se obávají, že zákon je nový způsob, jakým chce čínský režim skoncovat s disidenty a demokratickou opozicí v Hongkongu.

Hongkongská policie vydala mnohem nižší odhad počtu účastníků protestu a prohlásila, že protestu se zúčastnilo 22 800 lidí. Hongkongští reportéři deníku Epoch Times byli přímo na místě a pozorovali rostoucí davy lidí na ulicích. Když průvod procházel městem, dav se neustále rozšiřoval o nové spontánní účastníky protestu a skutečně dosahoval více než 100 tisíce lidí.

V současné době Hongkong podepsal individuální dohody o vydávání osob s 20 zeměmi, včetně Spojených států, Kanady, Velké Británie, Austrálie a Nového Zélandu.

Nově navrhované zákony o vydávání, které byly poprvé oznámeny v únoru 2019, by umožnily jakémukoli regionu – včetně Číny – usilovat o vydání lidí podezřelých z trestného činu, a to i bez souhlasu jednokomorové legislativy Hongkongu, zákonodárné rady, která by ani nemusela žádost schválit. Vedoucí představitel města by mohl žádosti o vydání schvalovat přímo.

Obyvatelé Hongkongu, obchodní skupiny a skupiny zabývající se mezinárodními právy vyjádřily znepokojení nad tím, že vzhledem k tomu, že čínský režim komunistické strany nerespektuje principy právního státu, by změny mohly Pekingu umožnit beztrestně zatýkat a pronásledovat svoje odpůrce, lidskoprávní aktivisty, disidenty a podobně.Původní článek deníku Epoch Times New York, byl redakčně zkrácen.

Přeložil a upravil Milan Kajínek


Čtěte také:

Kdo ještě mluví o Číně pravdu (nebo mlčí). Infiltrace čínského režimu do společnosti je hluboká

Čína chce dobýt Evropu taktikou „rozděl a panuj“ – rozebere každou zemi jednotlivě, aniž by musela čelit Evropské unii

Snahy o zakázání komunistické strany v ČR. Proč neuspěly a kdo jim po roce 1989 bránil