2Neviditelná výstava - slavnostní otevření. (neviditelna.cz)
Neviditelná výstava - slavnostní otevření. (neviditelna.cz)

Představte si, že se ocitnete v naprosté tmě. To si můžete sami vyzkoušet od 1. dubna tohoto roku v Novoměstské radnici v Praze 2, kde je otevřena ojedinělá výstava, která nese název Neviditelná.

Neviditelná výstava se snaží návštěvníkům přiblížit svět nevidomých lidí. Jaký je život bez smyslu, díky kterému získává člověk nejvíce informací? Návštěvníci mohou zkusit chvíli vnímat svoje okolí bez zraku.

Formou interaktivního cestování v absolutní tmě si návštěvníci vyzkouší, jaké to je orientovat se pouze podle hmatu, zvuků a vůně za doprovodu nevidomých průvodců, kteří návštěvníkům také prozradí mnoho zkušeností ze svého vlastního života.

„Viděli jste někdy v životě mluvící hodiny? Braillovo písmo? Nebo třeba mluvící váhu? Mluvící tlakoměr? V dalších prostorách výstavy vám totiž ukážeme zařízení a předměty, které ve svém běžném životě nevidomí používají. Ukážeme vám, jak se svět kolem vás mění a jak vy se měníte spolu s ním," říkají organizátoři akce.

Po výstavě se chodí ve skupinách, zhruba po 15 minutách. Budete chodit ve speciálně vybavených a zcela zatemněných místnostech. Vyzkoušíte si, jak se pohybovat v ruchu města i v lese, jak se umýt či zapnout mikrovlnnou troubu, jak zaplatit za kávu, jak správně ochutit oběd a vybrat správné koření...

* Otevírací doba * Vstupné *

 

Jiří Menzel o výstavě