Jingduan Yang, M.D. (Velká Epocha)Jingduan Yang, M.D. (Velká Epocha)

Nancy (pseudonym) je třicetiletá žena, kterou tři měsíce trápí bolesti v oblasti břicha. Stav se zhorší vždy, když sní něco mastného nebo vypije cokoliv studeného. Potom trpí několik dnů průjmem. Bolest se objevuje na levé straně. Nancy pomáhá, když si na místo zatlačí anebo ho zahřívá. Lehce se unaví a je citlivá na chlad. Má obrovské křeče a silnou menstruaci. Má problémy s usínáním i spánkem.

Tohle období si Nancy prožila před nedávnem a byla otrávená z toho, že žádné lékařské vyšetření nedokázalo zjistit příčinu jejích příznaků. Měla strach, že se děje něco mnohem závažnějšího, ale nevěděla, jak to zjistit. Její doktor jí doporučil nějaké léky, které by mohly příznakům ulevit, ale Nancy zajímalo, jestli by tentokrát nešlo zkusit něco jiného, protože pokaždé když ukončila léčbu, příznaky se zase vrátily.

Lidské tělo je perfektně navržený samo se upravující a udržující systém. Zpětná vazba je mechanismus, který může být nalezen téměř v každém systému těla. Například, když bude někdo v jídle přijímat příliš mnoho cukru, tělo začne produkovat inzulin, aby cukr přepravilo z krve do buněk a udrželo tak hladinu cukru v krvi na normální úrovni.

Pokud tělo funguje normálně, je schopno se samo udržovat v rovnováze, samo se obnovit a samo se uzdravit. Jestliže jsou funkce narušeny, může dojít k nechtěným fyzickým a psychickým příznakům. Takže jakýkoliv příznak, který pociťujeme, je vzkazem z našeho těla, že něco není v pořádku, a my bychom tomu měli věnovat pozornost.

Nejhorší věc, kterou můžeme v této chvíli udělat, je vzít si lék a ulevit od příznaků, aniž bychom se zabývali skrytou příčinou. Je to stejné, jako umlčet udavače a zakrývat tak špatné skutky. Většina kvalifikovaných lékařů by to neudělala, ale mnozí to dělají. Lékař, který se pokoušel vyšetřit příčinu Nancyiných příznaků, stejně skončil tak, že předepsal lék, který od těchto příznaků pouze uleví. Udělal to, protože nenašel žádný důvod zánětu, nákazy, rakoviny, nebo jiné rozpoznatelné příčiny jejích příznaků.

Pokud by našel zánět, předepsal by antibiotika. Kdyby zjistil rakovinu, navrhl by operaci či chemoterapii. Problém je, že nevyřešil důvod možné infekce nebo rakoviny, ale zaměřil se pouze na to, jak se vyrovnat s příznaky. Nepochopil vzkaz, který mu tělo dávalo!

Co se nám Nancyiny příznaky snaží říci? Jak můj rozhovor s ní pokračoval, odpověď vyplouvala napovrch. Zaprvé, Nancy ignorovala, v jakém stresu posledních pět let žila. Odjela z Číny, aby absolvovala školu v USA, a třikrát se stěhovala do různých měst. Zapsala se na právnickou školu na východním pobřeží a po třech měsících intenzivního studia šla k advokátským zkouškám. To vše jí bránilo v dobrém spánku, pravidelné stravě a cvičení. Nancy se neustále obávala z výsledků zkoušek. Před dvěma týdny nastoupila do svého prvního zaměstnání v právní firmě, což bylo požehnáním, ale také příčinou stresu. K tomu všemu je smutná ze ztráty dlouholeté kamarádky.

Zadruhé, Nancy negativně ovlivnila její strava. Ráda si dá ke svému jídlu několik studených nápojů a často konzumuje horké a ostré jídlo s'-čchuanské a korejské kuchyně. Má hodně ráda červené maso a je alergická na mořské plody. I doba večeře je velmi nepravidelná. Moderní lékařská věda uznává, že stres může způsobit nerovnováhu u neuropřenašečů, prozánětlivých cytokinů a hormonů. O stravě, kterou Nancy konzumuje, je známo, že zvyšuje zánětlivost. Z pohledu čínské medicíny brzdí studené jídlo a pití energetické kanály a krevní cévy, což způsobuje bolest a dysfunkci. Zármutek a žal oslabují normální energii plic a tlustého střeva. Zlost a rozhořčení způsobuje, že energie a krev v jaterních a žlučníkových kanálech je zablokovaná, a to způsobuje nespavost, zažívací potíže, změny nálad, bolestivou menstruaci a bolest.

Ten vzkaz jsme pochopili. Nancy souhlasila s léčebnou kůrou akupunktury, která odblokovává energetické kanály v tlustém střevě, plicích, játrech a žlučníku a také s moxováním (prohřívání určitých bodů na těle), které představuje spalování bylinných tyčinek na vybraných akupunkturních bodech tak, aby se prohřála studená energie, jež blokace způsobuje.

Navrhl jsem několik čínských bylinných léků ke zvýšení energie na postižených meridiánech a ke snížení studených energií v žaludku a střevech. Poradil jsem Nancy, aby si promluvila s terapeutem, který se specializuje na vztahy, a zlepšila tak svoji schopnost se s věcmi lépe vypořádat. Souhlasila, že se zúčastní meditace a čchi-kungových cvičení, aby si zlepšila schopnost těla k samonápravě zdravotních potíží a uvolnila se jak psychicky, tak fyzicky. Navrhl jsem, aby prozatím jedla jen zeleninu vařenou v páře a rýžovou kaši s několika bylinkovými ingrediencemi. Nancy také souhlasila, že se zdrží konzumace studených nápojů, alkoholu a červeného masa. Pokusí se také jinak uspořádat svůj rozvrh, aby mohla jíst v pravidelných intervalech.

Zacházejte s příznaky jako s přáteli, ne nepřáteli. Neumlčujte je, ani je nezabíjejte. Pokoušejí se vám totiž předat důležitou zprávu. Měli bychom je respektovat a naslouchat jim, abychom pak mohli provést změny ve svém životním stylu, léčit kořeny problémů a žít delší, zdravější a šťastnější životy.

Dr. Yang je členem komory psychiatrů a lékařem čínské medicíny. Provozuje soukromou praxi v New Yorku. Jeho webové stránky jsou TaoInstitute.com.


small_United_Kingdom