20130420 boston2
Vlevo zraněný Džochar Carnajev (19 let). (FBI via Getty Images). Vpravo mrtvý starší bratr Tamerlan Carnajev (26 let). (Screenshot/Youtube)

Fotografie dvou bratrů podezřelých z bombového útoku na maraton v Bostonu včera zveřejnila americká FBI a vyzvala veřejnost, aby pomohla při jejich identifikaci.

Jeden ze dvou podezřelých mladíků dnes zemřel. Stalo se to během přestřelky s policií, když oba podezřelí ráno napadli strážce v univerzitním kampusu technického institutu v Cambridge, poté ujížděli v ukradeném autě a způsobili přestřelku.

Druhý podezřelý je nyní vážně zraněný v nemocnici, poté, co ho policie našla zraněného skrytého ve člunu za domem ve Watertownu na předměstí Bostonu.

Podle zpráv se FBI jsou oba podezřelí bratři a pocházejí z jihu Ruska. Média v USA sdělila, že se jedná o bratry Carnajevovy z ruského Dagestánu.

Postřelený, který na následky zranění zemřel, by měl být Tamerlan Carnajev (26 let); mladší, který byl na útěku, by měl údajně být Džochar Carnajev (19 let). 

Džochar Carnajev vystudoval a maturoval na prestižní střední škole v Cambridge Rindge a spolužáci, s nimiž hovořili novináři New York Times, ho popisují jako vzorného žáka.

Mrtvého z bratrů Carnajevových popisuje jeho rodina jako milujícího otce. Loni však strávil šest měsíců v Rusku u rodičů v dagestánské Machačkale a vyšetřovatelé se teď soustředí na to, aby zjistili, zda během tohoto pobytu nemohl přijít do styku s extremisty, kteří by ho radikalizovali.

Jeden ze dvou podezřelých mladíků dnes zemřel. Stalo se to během přestřelky s policií. (Getty Images)
Jeden ze dvou podezřelých mladíků dnes zemřel. Stalo se to během přestřelky s policií. (Getty Images)

 

„Naše dcera dnes přišla o manžela a otce svého dítěte, naprosto nechápeme, jak k této tragédii došlo, Tamerlana jsme asi vůbec ve skutečnosti neznali,“ uvedla po přestřelce, při které zahynul Tamerlan Carnajev, v televizi NBC matka jeho ženy Katherine Russellová.

Prezident Obama nařídil s okamžitou platností spustit vlajky na půl žerdi na znamení smutku. Vlajky budou spuštěny nejen v Bílém domě, ale také u amerických zastupitelství v zahraničí, válečných lodí i vojenských základen ve světě.

V bostonských nemocnicích dosud operují další a další zraněné, kteří mají v těle desítky hřebíků a železných úlomků. Zotavení po takovém zranění bude podle doktorů trvat delší časové období.

Aktualizováno: 20.4.2013, 22:40

 

Čtěte také:

USA: Bomby byly nastraženy v tlakových hrncích

USA: Výbuchy při maratonu v Bostonu. Tři mrtví (Fotogalerie)