Protesty aktivistů před pražským hradem během China Investment Forum. (Ya Noya Photo)
Protesty aktivistů před pražským hradem během China Investment Forum. (Ya Noya Photo)

PRAHA – Zatímco na Pražském hradě bylo 28. srpna v ranních hodinách zahájeno česko-čínské investiční fórum, současně se před Hradem protestovalo. Kromě protestujících lidí Pro Tibet a praktikujících metody Fa-lun Kung (Falun Gong nebo také Falun Dafa) se na Hradčanské náměstí zároveň dostavily desítky Číňanů se státními vlajkami nebo s mávátky. Ti přišli uvítat čínskou delegaci, kterou vedl vysoký státní úředník Čang Kao-li (Zhang Gao-li).

Ovšem právě na tohoto vysokého stranického pohlavára shromáždily lidsko-právní organizace WOIPFG a Amnesty International důkazy o páchání genocidy na čínských lidech. Již několik dní před jeho příjezdem do Prahy poslaly neziskovky do oběhu článek udávající výčet jeho zločinů, který jsme publikovali zde.

Epoch Times požádalo kancelář prezidenta a premiéra, ministerstvo zahraničí, vnitra a jednotlivé vládní strany o vyjádření ke spisu, který na Čanga Kao-liho podaly neziskovky. Společným jmenovatelem bylo v této věci naprosté mlčení. Ani Čínské velvyslanectví v Praze neuvedlo žádnou reakci.

Protesty před Pražským hradem

Před Pražským hradem stály menší hloučky aktivistů a „povinných vítačů" delegace zaplavených turisty a v obležení členů policejního sboru, ochranné služby prezidenta v civilu a v uniformách. „Přišli jsme sem, protože česká vláda v čele s premiérem a prezidentem sem pozvali čínskou delegaci, kterou vede masový vrah, jenž se podílel na genocidě v Číně,“ zněla odpověď mladého člověka držícího tibetskou vlajku.

„Je třeba na ty věci upozorňovat. Pokud před tím budeme zavírat oči a nikdo se neozve, tak si lidi budou myslet, že všichni v Čechách podporují Čínu, potažmo genocidu, potažmo je zajímají pouze ekonomické zájmy. To tady vidíte prostě na těch obrovských vlajkách a dovolím si říct, že ty pro-čínské demonstranty si sem dovezla čínská delegace s sebou,“ sdělil přítomný Petr Vízner.

Je totiž běžnou praxí, že čínské velvyslanectví povolá Číňany žijící v ČR, shromáždí je na velvyslanectví, kde je vybaví mávátky, odznáčky, vlajkami a nezbytnou propagandou, a potom je rozváží na určená místa, kde mají vykonávat svoji práci. Na otázku Epoch Times prostřednictvím čínského překladatele položenou čínským demonstrantům, zda mají vlajky od čínského velvyslanectví, nechtěli demonstranti odpovídat.

Na místě byl také bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík s tibetskou vlajkou v ruce. „Mám silnou potřebu vyjádřit nespokojenost s podobou Čínského investičního fóra. Považuji prohlášení, že se jedná o vyvrcholení vztahu mezi Českou republikou a Čínou, za skandální,“ uvedl Martin Bursík v rozhovoru s Epoch Times. „Pokud premiér a prezident nedokáží tématizovat lidská práva, potom to musejí udělat občané.“

Před pražským hradem stály menší hloučky aktivstů a „povinných“ vítačů delegace zaplavených turisty a v obležení členů policeního sboru, ochranné služby prezidenta v civilu a v uniformách. (Zdenka Danková/ Epoch Times)
Před pražským hradem stály menší hloučky aktivistů a „povinných“ vítačů delegace, zaplaveni turisty a v obležení členů policeního sboru, ochranné služby prezidenta v civilu i v uniformách. (Zdenka Danková/ Epoch Times)

Nejde nám o Investiční fórum, ale o zastavení genocidy

„Vedoucí čínský vysoký úředník a vicepremiér má na svědomí tisíce lidí, kteří byli umučeni,“ řekla Veronika Sunová, předsedkyně Asociace Falun Dafa v ČR, a dodala, že proti konání samotného investičního fóra se nedemonstruje. „Nechceme blokovat obchody s Čínou,“ řekla. „Chceme ale upozornit na to, že pokud budeme investovat v Číně, tak z toho může mít zisk Čínská komunistická strana. Je důležité vědět, že peníze pak zase může použít na pronásledování Fa-lun Kung,“ podotkla Sunová.

Před hlavní bránou Pražského hradu aktivisté několik hodin rozdávali materiály objasňující roli Čang Kao-liho v násilných represích proti Fa-lun Kungu. Podnikatelé a obchodníci přicházející na česko-čínské fórum přes Hradčanské náměstí si nemohli nevšimnout, že zde protestují přes dvě desítky lidí s transparenty a s petičním stolkem. Někteří demonstranti drželi transparent s nápisy např. „Co se děje za rudou oponou“ a někteří pietně drželi ověnčené fotografie mrtvých čínských lidí, které má tamní režim na svědomí.

Příchozí se zastavili a přečetli si nápisy na bannerech protestujících nebo si vyslechli svědectví o čínském delegátovi, které znělo z reproduktoru u petičního stolečku. Někteří potom podepsali petici proti genocidě a proti odběrů orgánů čínským vězňům svědomí.

Politici ani byznysmeni nesmí před porušováním lidských práv zavírat oči

„Amnesty International se zastává lidí, kteří jsou v Číně perzekvováni na základě svého přesvědčení, a bojuje za jejich práva. Případ zapojení Čanga Kaoliho do násilí páchaného na praktikujících Fa-lun Kungu musí být náležitě a nestranně vyšetřeno a musí z něj být vyvozeny odpovídající mezinárodní důsledky. Politici ani byznysmeni nesmí před porušováním lidských práv zavírat oči,“ uvedla Martina Pařízková z české pobočky Amnesty International v e-mailovém rozhovoru s Epoch Times. Amnesty international iniciovala petici adresovanou prezidentovi a premiérovi, která se ohrazuje vůči jejich mlčení o lidských právech v ČLR a dosud získala 1 023 podpisů.

Akci komentoval také bývalý poradce premiéra Roman Joch, ředitel Občanského institutu. „Mnozí naši bývalí státníci jednali s vrahy: Emil Hácha s Hitlerem, Jan Masaryk se Stalinem. Oni alespoň neměli jinou možnost. Avšak pozvání do Prahy vicepremiéra Čínské komunistické vlády, která je největším utiskovatelem čínského lidu, bylo čistě nevynucenou, dobrovolnou volbou současné české socialistické vlády,“ uvedl Roman Joch v e-mailovém rozhovoru s Epoch Times.

„Vicepremiér Čang Kao-li je člověk, jenž je zodpovědný za masové krvavé perzekuce a popravy náboženských disidentů v Číně, především na režimu nezávislých křesťanů a stoupenců duchovního hnutí Fa-lun Kung. Jinými slovy, je to člověk, který má na svých rukou krev stovek, ba tisíců nevinných, kteří se nedopustili žádného zločinu, jen nenásilně vyznávali svou víru. Má výraz šedivého byrokrata-úředníka, který ´jen plnil rozkazy´ - stejně jako Eichmann před 70 lety,“ míní Roman Joch.

Zahraniční turisté a policisté sledují informační plakáty o násilných represích v ČLR. (Zdenka Danková/ Epoch Times)
Zahraniční turisté i čeští policisté sledují informační plakáty o násilných represích v ČLR. (Zdenka Danková/ Epoch Times)


Osvěta pro samotné Číňany

Mladí podporovatelé čínské delegace se zdráhali přijmout materiály z rukou demonstrantů. Někteří zahazovali podané letáčky a tloukli demonstranty přes ruce svými červenými vlaječkami. Aktivisté se snažili oslovovat samotné Číňany, kteří mnohdy v problematice nemají jasno a často pouze opakují oficiální stanoviska čínského režimu namísto toho, aby se nad věcí důkladně zamysleli.

Čínští účastníci fóra, vracející se během odpoledne z Hradu, se většinou s nehybnou tváří zahleděli do nápisů nebo letáků, které obdrželi. Chtě nechtě si přitom mohli vyslechnout obžalobu čínského režimu ve své rodné řeči, která zněla z amplionu aktivistů.

„...Děkuji Vám za zprávu, z akce jsem už ráno po půl hodině odešel, když jsem si přečetl na internetu, jaká antidemokratická pakáž se jí účastní.“ Tak zněla odpověď od jednoho českého podnikatele, kterou odeslal e-mailem české Asociaci Fa-lun Kung o. s..

Současně se mnoho turistů z celého světa, čínské nevyjímaje, pozastavilo nad protesty během svého proudění na Hradčany. Někteří si kromě památek vyfotili i poklidnou demonstraci.

Úvodní foto v článku poskytla (Ya Noya Photo)

Čtěte také:

Praha: Zhang Gaoli, šéf delegace čínských podnikatelů na China Investment Forum, je důvodně podezřelý z účasti na genocidě

 

Někteří potom podepsali petici proti genocidě a proti odběrů orgánů čínským vězňům svědomí. (Zdenka Danková/ Epoch Times)
Někteří potom podepsali petici proti genocidě přímo před hradní stráží. (Zdenka Danková/ Epoch Times)