ELIŠČIN BAND - šansonové myšlení o ženách i mužích aneb - jedinečný vnitřní svět Jana Budaře. (Alžběta Jungrová/janbudar.cz)
ELIŠČIN BAND - šansonové myšlení o ženách i mužích aneb - jedinečný vnitřní svět Jana Budaře. (Alžběta Jungrová/janbudar.cz)

Jan Budař – vyrostl a vystudoval v Brně. V roce 2001 absolvoval JAMU a  během několika let vystřídal divadelní scény v Brně, Hradci Králové nebo Praze. Později přišla debutová role ve filmu Nuda v Brně a ta odstartovala jeho úspěšnou hereckou kariéru. Postupně se objevil ve snímcích, jako Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště, Václav, Czech Made Man a dalších a během několika let nasbíral tři České lvy.

Filmové a divadelní role navíc úspěšně kombinuje s hudební tvorbou a je zpěvákem a lídrem známé skupiny Eliščin Band.

Podle svých vlastních slov by si rád zahrál s Dustinem Hoffmanem dvojici, která zachrání svět. „Nějakého prince bych si chtěl zahrát a taky hrdinu. Nebo s Tomem Hanksem byznysmeny, kteří přijdou na to, jak to zařídit, aby lidstvo konečně dokázalo všechny spoluobčany nasytit, nebo třeba s Audrey Tautou bych si mohl zahrát sourozenecký pár z jiné planety. Anebo s Jiřím Bartoškou dva bezdomovce, kteří najdou poklad a pak ho zase ztratí,“ prozradil Jan Budař Epoch Times.

Požádali jsme Jana Budaře o krátký rozhovor na téma jeho současné hudební tvorby a vystupování.

Je tomu tak, že v posledním albu Lehce probuzený uvádíte lehce duchovní pohled na dobu konce Mayského kalendáře a v předchozím albu Proměna jste se zřejmě otočil okolo známého literárního díla Franze Kafky?

Trochu bych to poupravil. Album „Proměna“ má s Kafkovou povídkou společný pouze název, jinak nic. Mě proměna fascinuje jako součást všeho, co existuje a líbilo se mi pojmenovat tak naši druhou desku, i když Kafka už byl před námi. Druhé album „Lehce probuzený“ se mayského kalendáře moc netýká, titulní píseň je o tom, že všichni si nějak představujeme pojem „Bůh“ ale každý z nás jinak. Z toho pak můžou plynout až meziplanetární nedorozumění, někdy dokonce průs… .

Hledáte právě teď nějakou inspiraci pro další album nebo vás již některá „múza políbila“?

Pomalu chystám své čtvrté album, tentokrát to budou duety s mými oblíbenými interprety. Zatím přislíbili účast takoví skvělí umělci, jako třeba Tomáš Klus, Ilona Csáková, Radůza nebo Vojta Dyk. S Markétou Irglovou už jsme píseň nazpívali a pro mě to bylo nádherné setkání. Dokonce jsem měl tu čest natočit pro její píseň „This right here“ videoklip. Z toho mám velkou radost.

Jan Budař vystoupí 6. října v Pražské křižovatce na koncertu nazvaném Svědomí nelze koupit. (svedominelzekoupit.cz)
Jan Budař vystoupí 6. října v Pražské křižovatce na koncertu nazvaném Svědomí nelze koupit. (svedominelzekoupit.cz)

Dozvěděli jsme se, že jste se rozhodl podpořit koncert „Svědomí nelze koupit“, který zanedlouho proběhne v Pražské křižovatce, jenž má upozorňovat na porušování lidských práv v Číně. Co vás k tomu přimělo?

Na jakékoliv porušování lidských práv je myslím vždy dobré upozorňovat. Pro mě je definice „lidského práva“ jednoduchá. Je to něco, na čem se všichni shodneme. Například právo na svobodu pohybu, projevu, právo na existenci jako takovou. Z toho je pro mě jasné, že kdekoliv se děje jakékoliv násilí, jde o porušování lidských práv.

V roce 2012 jste se jako divák zúčastnil podobného koncertu v Senátu PČR, kde jste uvedl, že přemýšlíte nad tím, co můžeme všichni udělat, když už víme, co se děje v Číně za nespravedlnost. Byl tento koncert vaší prvotní motivací?

Myslím si, že je těžké kritizovat a vydávat se do jakéhokoliv boje s tak silným hráčem jako je Čína. Mě například pozvali na pohovor, když jsem žádal o čínská víza. Chtěli, abych jim vysvětlil, co mám proti Číně, když jsem moderoval akci „Pochod za mír a nenásilí“, kde se zmiňovalo i to, že Čína porušuje lidská práva. Řekl jsem, že proti Číně nemám nic. ´A proti čínskému lidu máte co?' ptal se ten pan úředník. Proti lidu nemám už vůbec nic, řek jsem mu. Já věřím tomu, že hluboko uvnitř jsme všichni stejní. Přejeme si být šťastní, milovaní, uznaní a živí. A každý máme svoji pravdu, o které jsme přesvědčeni. Bez ohledu na adresu bydliště nebo barvu pasu. A všichni se učíme věřit tomu, čemu já říkám „zdravý rozum“,  i když je to spíše otázka srdce než rozumu. A všichni taky víme, jaké to je - bát se. Učím se milovat i svůj strach, protože už vím, že čím temnější hlubiny v sobě potkám, tím můžu být svobodnější, protože vždy znovu zjistím, že se není čeho bát.

Další kulturní událost, kterou pro diváky připravujete, bude 23. 10. 2014 ve Švandově divadle pod názvem SEZNAMME SE! Koncert pro (Ne)zadané. Můžete nám prozradit, na co se diváci mohou těšit?

Je to koncert pro nezadané, ale nejenom! Přijít můžou rozhodně i zadaní. Věřím, že se všichni pobaví, protože já se během koncertu seznamuji se čtyřmi dobrovolnicemi z řad publika. Postupně vystřídám roli podnikatele, romantika, esoterika a rockera. Je to hodně veselý, protože tihle muži o sobě říkají pravdu, na rozdíl od běžného života, kdy si ve vztazích často úplnou pravdu neříkáme. Asi proto, abychom nějaký vztahy vůbec měli.

Jako herec žijete uprostřed mnoha rolí, které hrajete, daří se vám mezi nimi stále nacházet sám sebe? Nebo je to tak, že s každou rolí se Jan Budař obohacuje o další svá „já“?

S každou rolí i s každou písní víc a víc poznávám sám sebe a víc a víc zjišťuju, jak nádherný člověk jsem. Tím se mi výrazně zlepšuje každodenní existence.

Je naprosto zřejmé, že vás herectví a hudba naplňují. Co byste poradil nebo vzkázal mladým lidem, kteří by chtěli začít hrát s kapelou nebo se prosadit v hudebním světě?

Poradil bych jim, aby vždy vnímali svou jedinečnost jako dar a zázrak, a ne jako stud a strach.

Děkujeme za rozhovor

Šťastná ( Narozeninová ) - Jan Budař a Eliščin Band - videoklipJan Budař vystoupí 6. října v Pražské křižovatce na koncertu nazvaném Svědomí nelze koupit. (janbudar.cz)
ELIŠČIN BAND - šansonové myšlení o ženách i mužích aneb - jedinečný vnitřní svět Jana Budaře. (janbudar.cz)


Čtěte také:

Jan Budař podpoří koncert Svědomí nelze koupit. „Přemýšlím nad tím, co můžeme všichni udělat, když víme, co se děje v Číně za nespravedlnost“

Jan Budař a Eliščin Band připravují vydání nového alba Lehce probuzený