Plakát na Kozí mejdan. (S. Penc)
Plakát na Kozí mejdan. (S. Penc)
Aktivista a „pasáček koz“, Stanislav Penc z Kozího vršku v Milkovicích nedaleko Jičína, pořádá 18. ročník kulturně společenské slavnosti nazvané Kozí mejdan. Událost proběhne od čtvrtka 23. do neděle 26. srpna 2018.

Setkání, které je od začátku koncipováno netradičně a zcela nekomerčně, se uskuteční ve volné přírodě na samotě Milkovice v Českém ráji.

Kozí mejdan bude bez stánkařů, ochranek a vstupenek. Program se předem netvoří, proto si může zahrát (muziku, divadlo atd.) každý, kdo přijede. Aktivitě v tomto směru se meze nekladou.

Hrát se bude na dvou pódiích, se zvukaři i aparátem. Za lidové ceny bude k dispozici pivo, víno, limo a bezmasá kuchyně. Toalety, pitná voda, oheň s možností stanování v sadech mezi stromy. Akce je vhodná samozřejmě i pro děti a další rodinné miláčky.

Stanislav Penc působil jako aktivista proti totalitě již před revolucí. V listopadu 1989 spoluzákládal Občanské fórum a v roce 1991 první nezávislou rozhlasovou stanici v ČSFR (dnešní Rádio 1). V roce 1996 založil Dokumentační středisko pro lidská práva a v r. 1998 byl jmenován na čtyři roky do Rady vlády pro lidská práva.

Roku 1999 se odstěhoval z Prahy na samotu Milkovice, kde založil Spolek přátel koz a nadále se angažuje ve veřejném životě.

„Vnímám život, co máme možnost momentálně v Česku žít, jako období největší svobody a blahobytu, co kdy na našem území bylo,“ říká Stanislav Penc a dodává: "Proto je mně líto, že dnešní velká část občanské společnosti se buď ve formě neziskových organizací snaží více o vlastní existenci než o pozitivní společenské změny. To samé platí o většině veřejných aktivit, které jsou navíc vesměs ideologicky a jednostranně zabarveny. Hlídací pes demokracie, jak se říká novinářům a médiím vůbec, jsou až na malé výjimky pod vlivem buď politických, ideologických, lobbistických nebo autocenzurních vlivů.“