Vlajky Evropské unie před budovou Evropské komise, 24. října, 2014 v Bruselu, Belgii. (Carl Court/Getty Images)
Čtrnáct členských států Evropské unie ve středu podepsalo úmluvu proti obchodování s lidskými orgány na mezinárodní konferenci ve Španělsku na stejné téma. Za Českou republiku ji podepsal náměstek ministra spravedlnosti Peter Jäger.

Úmluva trestá mimo jiné úmyslný odběr lidského orgánu z těla žijícího či zemřelého dárce, pokud k tomu nedal svobodný souhlas. Měla by zajistit také odškodnění případné oběti.

Proti podobným praktikám byla vydána Evropskou unií minulý rok rezoluce o prošetření ilegálního odběru orgánů v Číně, konkrétně Tibeťanům, Ujgurům a praktikujícím Falun Gongu.

Jagland, generální tajemník Evropské rady, poukázal v průběhu konference na mírnější případ u nás v Evropě. Zdůraznil, že obchod s lidskými orgány zahrnuje značné peníze, a tak zatímco mladý člověk z východní Evropy může prodat ledvinu za 68 000 korun, v Ukrajině „víme o případech, kdy příjemci zaplatili až 5,4 milionů korun“.

Úmluva je otevřena k připojení i státům mimo Evropu, na které tajemník ve svém proslovu naléhal, aby se přidaly.Pozn.: Částky zmiňované generálním tajemníkem byly převedeny na českou měnu.