Diplomaté se setkali s rodinou a podporovateli odsouzeného muže. (Hoang Thanh)
Diplomaté se setkali s rodinou a podporovateli odsouzeného muže. (Hoang Thanh)
Diplomaté ze 13 západních zemí se setkali s rodinou a podporovateli odsouzeného muže, jehož případ zdůraznil obavy ohledně spravedlnosti vietnamského právního systému a tamního využívání trestu smrtí.

Těsně předtím, než měl koncem října zemřít, Le Van Manhova poprava byla po zoufalých prosbách advokátů a rodinných příslušníků odložena.

Zástupci EU sdělili, že mají v úmyslu  upozornit na neoprávněná odsouzení během příštích dialogů s vietnamskou vládou v polovině prosince na téma lidských práv.

Manh byl odsouzen za znásilnění a vraždu k trestu smrti, přestože byl předtím na základě odvolání těchto obvinění již dvakrát zproštěn.
Zástupci ambasády USA, Velké Británie, Evropské Unie, Německa, Švédska. Švýcarka, Norska, Holandska, Finska, Dánska, Belgie, Francie a Austrálie se zúčastnili setkání s Manhovými právníky a příbuznými.

„V procesu došlo k mnoha porušením právního řádu včetně vydírání, mučení, předložení falešných důkazů, výslechu dětí bez přítomnosti jejích právních zástupců,“ sdělila Manhova matka, paní Nguyen Thi Viet poté co přišla na setkání v doprovodu lidsko-právních aktivistů.

Manhově mladší sestře, Le Thi Le, bylo teprve 9 let, když byla policií vyslýchána ohledně údajné vraždy spáchané Manhem. Sdělila, že policisté přišli k ní do školy, kladli jí dotazy a žádali, aby podepsala potvrzení své výpovědi.

Tran Vu Hai, jeden z právníků, který podepsal petici žádající prezidenta Truong Tan Sanga o milost, podotkl, že úřady mu mají poskytnout ještě více než polovinu dokumentace nutné k převzetí tohoto případu.

„Právník Nguyen Ha Luan požadoval lepší přístup k případu, avšak jeho žádost se ze strany úřadů nesetkala s žádnou odpovědí,“ dodal.

Pan Hai sdělil, že při jednom stání soudní líčení pokračovalo, přestože pan Manh odmítl soudem přiděleného zástupce, a byl proto bez obhajoby.

David Muehlke, pracovník politického odboru americké ambasády, se dotazoval na současný právní status Le Van Manhe a na autora rozhodnutí odkladu popravy.

Pan Hai podotkl, že nikdo na sebe nevzal zodpovědnost za vydání příkazu k popravě a nikdo také neprozradil, kdo byl zodpovědný za její odložení.

Blogger Trinh Anh Tuan, známý pod přezdívkou Gio Lang Thang (Potulný vítr), se svěřil, že policejní brutalita se stává čím dál více znepokojující. „Ve třech posledních letech zemřelo na policejních stanicích 226 lidí,“ upřesnil.

20151203-vietnam
Kampaň vedená matkou odsouzeného. (vietnamrightnow.com)

„Začátkem tohoto roku navíc Právní výbor vietnamského Národního Shromáždění poukázal na 18 případů neoprávněně odsouzených k trestu smrti, nicméně nebyla vydána žádná oficiální zpráva týkající se těchto případů, takže se celá záležitost může vléci i roky,“ uvedl Tuan.
 
Tuan zmínil, že byl před svým domem dne 30. října napaden policisty v civilu, když se chystal zúčastnit semináře na téma práva a spravedlnosti. Byl velmi aktivní při obraně Manhovy rodiny ve věci policejního obtěžování během jejího pobytu v Hanoji.

Jiná aktivistka, Mai Phuong Thao, dostala pokutu od místní policie kvůli obvinění z „podněcování k narušování veřejného pořádku“ tím, že zorganizovala demonstraci proti neoprávněnému odsouzení.

Delphine Malard, zástupkyně delegace EU ve Vietnamu, připomněla, že delegace a její velvyslanec byli velmi aktivní, jakmile se dozvěděli o bezprostředně hrozící Manhově popravě dne 22. října.

„Během víkendu 24.–25. října jsme byli mobilizovaní, abychom zajistili příslušné kontakty na úřady a různé ministry za účelem usilovat o odklad popravy. Je to něco, co je velmi pečlivě monitorováno, případ byl sledován na vysoké úrovni, zejména během návštěvy EU parlamentu minulý týden.“

Nakonec ještě dodala, že přicházející čtvrté dialogy na téma lidských práv v polovině prosince budou užitečným fórem, kde bude možné otevřít diskusi ohledně tohoto případu a jemu podobných.


Přeložil: Mia Gneu