„,V písni je celý člověk, napsal Janáček, a i já jsem směla tuto zkušenost udělat a píseň vnímám jako neuvěřitelně zhuštěné lidské DNA, nositele všech lidských emocí, esenci bytí ve třech až pěti minutách. Tento svět je mi velice blízký a má pro mě nesmírnou hodnotu, už jen proto, že je každá píseň jen umným ,kabátem‘ pro skvělou báseň,“ líčí sopranistka Martina Janková, která se po loňském úspěchu opět vrací na liteňské kurzy.

Sál historické Čechovny v areálu zámku Liteň se rozezní písněmi i klavírní interpretací

ve čtvrtek 19. září 2019. Letošní specialitou je vedle tradičního závěrečného koncertu také Slavnostní koncert Festivalu Jarmily Novotné 2019, na němž po boku Martiny Jankové, Iva Kahánka a Gérarda Wysse vystoupí i noví absolventi kurzů jen o den později, 20. září, a rozezní Sukovu síň Rudolfina. Ti tak poprvé dostanou příležitost dvou veřejných vystoupení.

Martina Janková c Markus Senn 1 res
Sopranistka Martina Janková.

Proběhne i přednes veršů z písní


Písňový večer nabídne pěvecké umění i klavírní klenoty od českých a zahraničních mistrů od západu na východ. Francouzská a německá díla si zanotují s českou, slovenskou, polskou a ruskou hudbou. Netradiční rozměr večeru dodá přednes veršů textů písní. Slavnostní koncert zároveň dovede 8. ročník festivalu ke svému vrcholu. Projekty pořádá nezisková organizace Zámek Liteň, z.s. pečující o odkaz legendární pěvkyně Jarmily Novotné.

Slavnostní koncert FJN 2019 banner2
 

Pozdně letní rozjímání na počest Jarmily Novotné

Závěrečný koncert Interpretačních kurzů v Litni vábí každoročně k pozdně letnímu rozjímaní do kouzelného prostředí, v němž prožila šťastné roky svého života neméně okouzlující pěvkyně Jarmila Novotná, na zámek Liteň.

6. ročník Interpretačních kurzů v Litni 2019 dává opět příležitost pro zdokonalování pěveckých dovedností a tentokrát i klavírní interpretace, v letošním roce se zaměřením na píseň pod dohledem již zmíněných umělců.

„Když se mě ředitelka Zámku Liteň a Festivalu Jarmily Novotné, paní Leidlová na Interpretačních kurzech v Litni 2018 ptala, jak bych tyto pozměnila, ihned mě napadla myšlenka ,Písňové akademie‘, a jelikož se přihlásili i studenti ze Švýcarska, Polska a Slovenska, můžeme hovořit o ,Mezinárodní písňové akademii Festivalu Jarmily Novotné 2019‘.

ivo kahanek gerard wyss
Gérard Wyss a Ivo Kahánek.

Ke spolupráci jsem požádala Gérarda Wysse, který se se studenty bude věnovat převážně německé a francouzské písni, a Iva Kahánka, který se bude soustředit na slovanskou literaturu a B. Brittena. Společně se studenty budeme my lektoři zpívat a hrát a právě v těchto dnech společně tvoříme zajímavý program ze skladeb, které nám studenti zaslali jako svá přání a i těch, které studentům přes léto uložíme jako ,domácí úkol‘,“ přibližuje tento ročník Martina Janková.

Odkaz Jarmily Novotné


Také Jarmila Novotná se ve své době mimo jiné věnovala písňové tvorbě. Za klavírního doprovodu Jana Masaryka nazpívala Lidické písně, které se za 2. světové války staly symbolem národního odboje. Bohuslav Martinů pro ni i Jana Masaryka napsal cyklus písní Špalíček, který uvedla poprvé v New Yorku za skladatelova pobytu v USA. Své mladší pěvecké kolegyně a kolegy neváhala podpořit při každé možné příležitosti.

Zámek Liteň, z.s. tak pořádáním interpretačních kurzů rozvíjí odkaz Jarmily Novotné. Jejich 6. ročník se uskuteční ve dnech 14.–20. září.

Vstupenky na Závěrečný koncert Interpretačních kurzů v Litni 2019 jsou k rezervaci a zakoupení na emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na čísle 724 880 826.

Cena vstupenky činí 300 Kč. Koncert začíná v 18 hodin.

Na Slavnostní koncert FJN 2019 jsou v prodeji vstupenky v kategoriích za 400 a 500 Kč v pokladně Rudolfina na adrese 17. listopadu 79/1, Praha 1 nebo online na www.colosseumticket.cz

Koncert se koná 20. září od 19.30 hodin. Součástí vstupenky je pozvání na číši vína od 18,45 hodin. Další informace jsou dostupné na www.zamekliten.cz.


O organizaci ZÁMEK LITEŇ, z.s.

Nezisková organizace Zámek Liteň, z.s., založená Ivanou Leidlovou na počátku roku 2012, si dala za cíl obnovit a pozvednout jméno a odkaz světoznámé pěvkyně Jarmily Novotné a českého šlechtického rodu Daubků. Zámek Liteň organizuje multižánrový Festival Jarmily Novotné, vytvořil a pečuje o muzejní sbírku, podporuje a iniciuje vznik nových autorských počinů, podporuje mladé umělce a obnovuje kulturní památky v areálu zámku Liteň.


Další informace na www.zamekliten.cz https://www.facebook.com/FestivalJarmilyNovotne.