Ostravské dny
Petr Kotík & Ostravská banda na Ostravských dnech 2005 (Ostrava Center For New Music)

Ostravské dny jsou tou pravou žní pro fanoušky nové (čili soudobé, a řekněme vážné) hudby. Jde o bienále, které mělo svou premiéru v roce 2001, letos se tedy s touto hudební akcí setkáme již po čtvrté. Součástí hudebního festivalu, který začíná 26. 8. v Domě kultury Vítkovice, je také institut pro skladatele - skladatelské kurzy, probíhající od 13.- 25. 8. Celého třítýdenního hudebního maratonu se účastní přední světové skladatelské a interpretační osobnosti, jako Alvin Lucier, Christian Wolff, klavírista Joseph Kubera, houslistka Hana Kotková nebo otec tohoto projektu, skladatel a dirigent Petr Kotík.

Kromě ve světě hudby 20. století již etablovaných jmen, jakými jsou např. Morton Feldman, Karlheinz Stockhausen, John Cage, Helmut Lachemann aj.,  nabízí Ostrava také spoustu premiér od mladých skladatelů - účastníků skladatelských kurzů.

Z dalších zajímavých jmen na programu uveďme například Yoko Ono či Rudolfa Komorouse. Osobní účastí poctí Ostravu finská skladatelka Kaija Saariaho a český výtvarník Milan Knížák.