Orchestr Glenna Millera, svetove znamy swingovy orchestr bude hrat ve Zline
Swingový orchestr Glenna Millera. (wcupa.edu)

Ve středu 7. listopadu 2007 vystoupí ve Zlíně Orchestr Glenna Millera, hvězda swingové hudby a to od 19 hodin ve Velkém kině.

Pod taktovkou kapelníka Wila Saldena uvede podobně jako na jaře v Praze program s názvem "Meets the Giants of Jazz, Swing and Entertainment". Zahraje nejznámější jazzové a swingové skladby od Glenna Millera, George Gershwina či Cole Portera, jako například "Moonlight Serenade", "Rhapsody In Blue", "When The Saints Go Marching In" a "Chattanooga Choo Choo".

Naposledy legendární Orchestr Glenna Millera navštívil Českou republiku na jaře. Odehrál zde dva koncerty v pražském Obecním domě. Oba koncerty byly beznadějně vyprodány.

Podobná situace se opakuje i ve Zlíně. "Zbývá už jen pár posledních lístků," řekla paní z Agentury Velryba.

Kromě Zlína Orchestr Glenna Millera už navštívil Brno (5. listopadu) a po Zlíně bude hrát ještě v Plzni (8. listopadu).

Nahlédnutí do historie orchestru

Počátky Orchestru Glenna Millera se datují kolem roku 1935, kdy Glenn Miller vydal svou první samostatnou nahrávku. Až v roce 1940 byla vytvořena první společná nahrávka s orchestrem, která se jmenovala "Tuxedo Junction" a jen za první týden se jí prodalo přes 115 000 kusů. Poté Glenn Miller společně se svým orchestrem nahrál ještě několik významných skladeb. Na podzim roku 1939 zazněla z celostátního rozhlasu hudba Orchestru Glenna Millera a zanedlouho se jeho skladby "In The Mood", "Pensylvania 6-500", "String of Pearls" či znělka jeho orchestru "Moonlight Serenade" stávají nejoblíbenějšími hity Ameriky a Glenn Miller, štíhlý, vážně vyhlížející muž s brýlemi bez obrouček, se ve věku pětatřiceti let stává hvězdou amerického jazzového nebe a nejpopulárnějším šéfem swingového orchestru na světě. Za písně "In The Mood" a "Tuxedo Junction" se dostal i do Dvorany slávy a obdržel za ně Grammy. Mezi další jeho hity patří například "Sunrise Serenade", "Over the Rainbow", "Blue Orchids", "The Man With the Mandolin", "Careless", "When You Wish Upon a Star" či "Imagination".

V roce 1942 se Spojené státy zapojují do 2. světové války a hudebníci jsou povoláni do armády. To znamenalo konec Orchestru Glenna Millera, jak jej posluchači do té doby znali. Glenn Miller se stává kapitánem a dirigentem vojenského orchestru americké armády, který si za jeho dob získal obrovskou popularitu.

V prosinci roku 1944 při přeletu z Velké Británie do Paříže pravděpodobně při pádu letadla ve věku 40 let zemřel. Trosky letadla však nikdy nebyly nalezeny, což některé životopisce inspirovalo k jiným teoriím jeho smrti.

K nám jeho písně přivezli američtí vojáci na konci 2. světové války.

Orchestr Glenna Millera koncertuje a vystupuje dodnes, a to pod vedením Wila Saldena, který jej vede od roku 1978.

Zdroj: http://www.mixxx.cz, http://www.velryba.cz