Iron Man 2 (Shutterstock® Photos)
Iron Man 2 (Shutterstock® Photos)

Žánr: akční

Režie: Jon Favreau
Hudba: John Debney
Scénář: Justin Theroux

Hrají: Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Scarlett Johansson, Sam Rockwell, Samuel L. Jackson, Don Cheadle, Mickey Rourke

„Iron Man 2 se neutopil v akčních řežích, příběh plyne velmi příjemně a inteligentně s nádechem humoru a jemné nadsázky“

Druhého dílu komiksového akčního filmu Iron Man se opět chopil režisér a herec v jedné osobě Jon Favreau. Filmové role obsadilo několik hollywoodských hvězd.

 

Vztahy, postavy a zápletka

Dějová linie příběhu je tažena několika vztahy spojenými s osobou zámožného vynálezce a zbrojaře Tonyho Starka (Robert Downey - Holmes), který v médiích odhalil, že brnění Iron Mana řídí právě on sám. Jeho zbroj, která z něho dělá celosvětovou zbraň číslo jedna na poli zbrojního průmyslu, budí pozornost na všech frontách.

Na návrh Roberta Downeyho byl speciální kovový oblek Iron Mana předělán tak, aby se mohl vejít do kufru tak, jako tomu je v původním seriálu Iron Man (Shutterstock® Photos)
Na návrh Roberta Downeyho byl speciální kovový oblek Iron Mana předělán tak, aby se mohl vejít do kufru tak, jako tomu je v původním seriálu Iron Man (Shutterstock® Photos)

Příběh pohání na jedné straně americká vláda, která chce, aby Stark svoji zbroj předal do služby armády, a na druhé straně konkurence v podobě humorně neschopného výrobce zbraní Justina Hammera (Sam Rockwell - Moon).

Třetí stranu, syna zesnulého ruského vynálezce Ivana Vanka, přišel ztvárnit Mickey Rourke (Wrestler) , který bude usilovat o Starkův život.

Co se týče vztahů mezi postavami, hlavní úlohu tu hrají Tony Stark a jeho věrná asistentka Pepper Pottsová, kterou opět hraje Gwyneth Paltrowová (Milenci). Jejich vztah se na plátně odvíjí na vyšší úrovni mezi vynálezcem a prezidentem zbrojní společnosti a jeho prozíravou a inteligentní asistentkou, ale i na úrovni obyčejného lidství. Pevnost jejich pouta přijde vyzkoušet půvabná a nevyzpytatelná Natálie Rushmanová (Scarlett Johanssonová - Králova přízeň).

 

Hodnocení

Hlavní vztahovou kostrou příběhu je vztah Tonyho Starka a jeho věrné asistentky Pepper Pottsové, kterou opět hraje Gwyneth Paltrowová  (Shutterstock® Photos)
Hlavní vztahovou kostrou příběhu je vztah Tonyho Starka a jeho věrné asistentky Pepper Pottsové, kterou opět hraje Gwyneth Paltrowová  (Shutterstock® Photos)

Druhý díl příběhu o komiksovém hrdinovi, kterého vytvořil Stan Lee za dob Studené války mezi Ruskem a USA, není v režii Jona Favreau přesycen nadměrnou akcí, což se odrazilo do snímku velmi pozitivně.

Iron Man 2 se neutopil v akčních řežích, příběh plyne velmi příjemně a inteligentně s nádechem humoru a jemné nadsázky.

Vývojem prochází nejvíce postava Tonyho Starka, který řeší svoji minulost a také neodbytnou přítomnost, jež mu usiluje o život. Downey zvládá postavu, na jednu stranu génia a na druhou stranu pouhého člověka, který si chce užít života, celkem přesvědčivě. Tím spíše je jeho herecký výkon zajímavý, když nakonec získá ztracenou půdu pod nohama a opět vyrazí do boje proti padouchům.

 

Výrobní konkurence v podobě humorně neschopného výrobce zbraní Justina Hammera - Sam Rockwell  (Shutterstock® Photos)
Výrobní konkurence v podobě humorně neschopného výrobce zbraní Justina Hammera - Sam Rockwell  (Shutterstock® Photos)

Syrový duch komiksu, který se objevil ve snímcích Sin City nebo Spirit se v Iron Manovi téměř nenachází. Film spíše následuje příjemnější atmosféru Spidermana - s velkými efekty a souboji šetří a vyčkává na konec příběhu a místo toho rozvíjí zápletku a vztahy hlavních postav.

K porozumění druhému dílu není nezbytně nutné vidět první část nebo o Iron Manovi cokoliv bližšího vědět, snad jenom to, že Tony Stark s sebou nosí kufřík, který se může rázem přeměnit na kovové hi-tech brnění s neuvěřitelnou palebnou silou a raketovým pohonem.

Co se týče počítačových efektů a přeměňování Starka na Iron Mana, jak bylo řečeno, jsou použity s rozumem tak, aby dobře doplňovaly dějovou zápletku, a nikoliv jí dominovaly. Obecně se snímku vyčítá právě onen nedostatek akce a nevýraznost ve srovnání s prvním dílem nebo filmy jako je Spiderman. Pokud nejste závislí na akci a dokážete ocenit humor a dialogy bude pro vás Iron Man 2 slušnou zábavou s lidskou tváří, která nezachází do extrémů, což je také moje krevní skupina.

Hodnocení:

 

 

Přečtěte si:

Recenze na film: Iron Man