Czech Made Man - Jan Budař v nečekané podobě, která slibuje radikální změnu zažité představy diváků. (falcon.cz)
Czech Made Man - Jan Budař v nečekané podobě, která slibuje radikální změnu zažité představy diváků. (falcon.cz)

Žánr: černá komedie

Režie: Tomáš Řehořek
Kamera: Antonio Riestra

Hrají: Jan Budař, Kateřina Brožová, Milan Šteindler, Martin Písařík, Predrag Bjelac, Tomáš Matonoha, Zdeněk Srstka, Petr Čtvrtníček, Ester Kočičková,Katarína Hasprová a další

„Bez zábran, bez hodnot a bez morálky je cesta nahoru rychlá, ale na vrcholu se láme strmě dolů"


Režisér Tomáš Řehořek vzal herce Jana Budaře na projížďku v podnikatelských kruzích české a zahraniční porevoluční éry.

Přípravy snímku probíhaly kvapně během pouhých tří měsíců. První klapka sklapla v pavilonu 34 psychiatrické léčebny v Praze Bohnicích, kde vznikly první scény v podání Jana Budaře a Pedji Bjelace. Beljac se do paměti diváků zapsal rolí Igora Karkarova ve filmu Harry Potter a Ohnivý pohár.

Diváci se mají podle zpráv připravit na Budaře v nečekané podobě, která slibuje radikální změnu zažité představy diváků o jeho hereckém typu. „Měl by to být film, který všechny překvapí a v dobrém slova smyslu i ohromí," říká Jan Budař.

 

 

Zápletka

Czech Made Man. (falcon.cz)
Czech Made Man. (falcon.cz)

Jakub Vrána vyrůstá jako otloukánek v chudé rodině alkoholika. Bez vedení, bez výchovy je nucen se spoléhat jedině sám na sebe.

Během totality se protlouká životem, jak to jde. Potácí se mezi vězením a psychiatrickou léčebnou. Přelomový 17. listopad sice prožije mezi blázny v léčebně, ale po sametové revoluci vyrazí do světa jako utržený ze řetězu.

Točí peníze, cestuje do Německa a zpátky a užívá si to, co si za peníze může koupit. Pokoutní obchody ho zavedou na Pankrác, odkud vyrazí rovnou do komunistické Číny.

Vše je tak snadné, až je to k smíchu, i když je to nebezpečné. Jakub se snaží všechny přechytračit a nakonec pro sebe z netušených a nekonečných možností internetu vytěží virtuální blahobyt. Může sice věřit, že se nemusí zodpovídat za nic z toho, co udělal, ale před důsledky nemůže utíkat donekonečna.

Zajímavosti

Czech Made Man. (falcon.cz)
Czech Made Man. (falcon.cz)

Štáb po natáčení v Čechách odjel na několik dnů do Šanhghaje, kde scény dotáčel. Budař neměl s povolením vstupu do Číny problém, přestože se před olympiádou v Pekingu v roce 2008 účastnil v Praze Celosvětové štafety za lidská práva. V závěru štafety převzal pochodeň společně s nositelem zlaté olympijské medaile Lukášem Pollertem a spolu vyběhli směrem k čínskému velvyslanectví. Čtěte více...

V Bohnicích se točily záběry jak z prostředí psychiatrické léčebny, kam se hlavní hrdina Jakub Vrána dostane, tak i z patologie a ze záchytky. Prostory psychiatrické léčebny posloužily zároveň i jako kulisy pro natočení scén z temné kobky tajného vězení kdesi v Číně.

Děj filmu se zčásti odehrává v Šanghaji. Tvůrci alespoň pro začátek vytvořili iluzi Dálného východu v českých podmínkách a pro natáčení některých interiérových scén využili restauraci SOHO a Buddha-Bar Hotel Prague.

Epizodní úlohu ve snímku přijal i bývalý prezident pan Václav Havel

Soutěž o zájezd do Číny

Od 28. 4. do 15. 5. budou mít diváci projekcí Czech Made Man ve všech multikinech CineStar možnost zúčastnit se soutěže o zájezd do Číny pro 1 osobu s doprovodem. Odpověď na soutěžní otázku se dozví přímo při sledování filmu. Po skončení projekce vyplní diváci odpověď na leták a vhodí ho do urny v prostorách multikina. 24. 5. proběhne slavnostní vylosování výherce za účasti notáře a tvůrců filmu. 25. 5. se jméno výherce objeví na webu a Facebooku multikina CineStar.

Premiéra 28. dubna 2011, délka 90 minut * ČSFDIMDBWeb *

Článek byl aktualizován 28.3.2011