20120811 proces  kchaj-laj
Ku Kchaj-laj stanula 9. srpna ve městě Che-fej před soudem za vraždu britského obchodníka Neil Heywooda. (Getty Images)

Ku Kchaj-laj, německými médii nazývaná „čínská Lady Macbeth“, stanula 9. srpna ve městě Che-fej před soudem za vraždu britského obchodníka Neil Heywooda. Jak napsal Frankfurter Rundschau, scénář pro celý proces byl už předem dán.

Třiapadesátiletá manželka sesazeného vrcholného politika Po Si-laje měla dle údajů čínských médií Heywooda otrávit kvůli hádce o peníze. Podle čínského vydání deníku Epoch Times byla Ku společně s Heywoodem navíc zapletena do nelegálního obchodování s orgány a lidskými těly.

Proces začal v ranních hodinách a skončil kolem 14.30 odpoledne. Nikdo z rodiny Ku Kchaj-laj se procesu nezúčastnil. Termín pro vynesení rozsudku nebyl dosud oznámen.

Internetová stránka Kanzhonguo.com citovala Radio France Internationale (RFI); dle jeho zpráv měly Ku i spoluobžalovaná pomocnice v domácnosti Čang Siao-ťün doznat vinu a poděkovat ze spravedlivé vedení procesu. Podle výpovědí pozorovatelů procesu byly obě obžalované během přelíčení velmi klidné.

Tiskový mluvčí soudu v Che-fej pouze citoval slova Kuina obhájce. Podle něho byla Ku v době činu přechodně nepříčetná. Kromě toho požádal o přihlédnutí ke skutečnosti, že Ku dodala informace o zločinech dalších lidí.  Na čínském internetu probíhala později diskuze, kdo tím asi byl míněn. 

Předseda soudu Tchang I-kchan uvedl, že se oba společníci dostali do sporu. 13. listopadu 2011 přišla manželka Po Si-laje za Heywoodem do jeho hotelového pokoje, kde spolu pili alkohol. "Když se obchodník opil a zvracel, namíchala do vody jed, který obstaral spoluobviněný Čang Siao-tün (přítel rodiny), a nalila mu obsah sklenice do úst," uvedl podle zprávy v Mladé frontě Dnes předseda soudu Tchang I-kchan.

 

"Když se obchodník opil a zvracel, namíchala do vody jed, který obstaral spoluobviněný Čang Siao-tün (přítel rodiny), a nalila mu obsah sklenice do úst" - předseda soudu Tchang I-kchan.

 

Přestože Ku byla obžalována z vraždy, tedy z těžkého zločinu, probíhal proces velmi „decentně“. O ostatních zločinech, na nichž se podílela Ku a především její manžel, (mezitím sesazený) vysoce postavený politik Po Si-laj, nepadla v procesu ani zmínka.

Podle zpráv Epoch Times nahromadila rodina Po-Silaje v rámci represí proti příznivcům meditační praxe Falun Gong  v ČLR ohromné částky peněz. Zisky pramenily z obchodování s nelegálně odebranými orgány a s lidskými těly. Po měl podle disidentské stránky Boxun v úmyslu svoje nastřádané finance použít na mocenský převrat a dostat se do nejvyššího vedení země. Neil Heywood rodině údajně pomáhal jejich peníze převést do zahraničí. 


 Související články:

Transplantace: David Kilgour - zabíjení praktikujících Falun Gongu pro peníze

           Tajemství manželky Po Si-laje: obchod s mrtvolami Made in China


Neobvykle velký majetek Po Si-laje a jeho rodiny vzbudil dle zpráv Epoch Times pozornost ve vedení strany už v roce 2010. Nato byl Po podroben vnitrostranickému vyšetřování kvůli korupci. Jeho manželka Ku Kchaj-laj byla údajně kvůli vyšetřování velmi znepokojena, což vedlo k paranoidnímu podezírání jejích důvěrníků. Heywood byl zřejmě otráven právě proto, že toho příliš mnoho věděl.

Tuto část pozadí zločinu však nechce Komunistická strana Číny dostat na veřejnost. Dle předpokladu Epoch Times proběhl proces proti Ku v takové rychlosti proto, že Čínská komunistická strana chce mít případ Po Si-laje ze stolu ještě před 18. lidovým shromážděním, na kterém má být uskutečněna výměna stávající vlády. Má se tedy předejít masivním politickým pochybnostem.

small Germany

 

Čtěte také:

Po Si-laj byl odvolán ze stranického politbyra, jeho žena vyšetřována pro vraždu

Pád Po Si-laje: Detaily případu podezření z vraždy Neila Heywooda (video)

Bývalý ministr obchodu Po Si-laj a pobočník Wang Li-ťün - kariéry postavené na mučení (video)

Byla manželka Po Si-laje jen ženou v domácnosti?

Začínají se objevovat skandály z rozmarného života Po Si-laje