Oslavy nového roku Koně. (Suhaimi Abdullah/Getty Images)
Oslavy nového roku Koně. (Suhaimi Abdullah/Getty Images)

 

Zatímco v Evropě a jinde na Západě proběhly oslavy, ohňostroje, pitky a vítání nového roku, Číňané nasledující lunární kalendář letos uvítají svůj nový rok o něco později. Začne 31. ledna a vystřídá tak předchozí rok Hada. Pro Číňany se lunární rok opakuje ve dvanáctiletých cyklech, a je vždy spojen se znamením jednoho zvířete z čínského zvěrokruhu.

Letošní rok Koně bude tentokrát spojen s prvkem dřeva. Každému lunárnímu roku i zvířeti ze zvěrokruhu náleží jeden prvek z pěti elementů, z nichž se skládá celý náš vesmír, jak věří čínští lidé, což potvrzuje i dnešní věda. Prvky země, kovu, vody, dřeva a ohně jsou skutečně v nás i kolem nás.

Počátek starého čínského kalendáře je datován do období kolem roku 2 500 př. n. l., od časů vlády mýtického Žlutého císaře. Číňané se tedy tímto kalendářem řídí již asi pět tisíc let. Lunárním je z toho důvodu, že jeho cyklus je řízen pohybem měsíce, nikoliv Sluncem, jak je tomu dnes na Západě.

Rok ve znamení pracovitosti a rychlosti

Čínský lunární měsíc má obvykle 29 nebo 30 dnů, lunární rok tedy trvá 354 nebo 355 dní. Čínský nový rok se přehoupne obvykle koncem ledna nebo počátkem února. Zvířata zvěrokruhu jdou pravidelně za sebou po dvanácti letech, kdežto pět prvků se střídá každých pět let. Přiřazený prvek tak vždy umocňuje vládu jednotlivého zvířete. Každé zvíře však má také svůj vlastní dominantní prvek. A tím prvkem u koně je Oheň.

Nadcházejícímu roku Koně je však podle pětiletého opakování pěti elementů přiřazen prvek dřeva. Představme si dřevěného koníka, hračku na kolečkách, taženou provázkem, anebo houpacího koníka pro děti. A tak se pomalu vpravíme do čínského nového roku, jemuž Kůň dodá hravost a cval!

Vlastností koně je pracovitost a tažnost, ale současně také nezkrotnost, temperament, sklony k náhlým změnám až splašenost.

Kůň je hrdý, rád nosí barevné oblečky, rád je středem pozornosti a rád se baví. Od jeho roku můžeme očekávat, že naše rozhodnutí a plány budou uskutečňovány s neobvyklou rychlostí a velkým efektem. Může být rokem vyčerpávajícím, avšak námaha se vyplatí. Je potřebné rozhodovat se dobře, protože rok poběží překotným cvalem.

Je doporučováno naslouchat svým citům, nechat se vést intuicí a splnit si pár přání. Také se vyplatí pokusy o vlastní samostatnost. Připomeňme si, že kůň je v podstatě moudré zvíře. Ne nadarmo se v Čechách říká. „Nech starosti koňovi, ten má větší hlavu.“ Kůň je rovněž společenský, vždyť pochází ze stáda.

Na prahu jeho roku nevíme, jaké tempo nasadí, jak budeme držet krok, ale určitě nás čekají nemalé akce, práce a výkony. Současně rok Koně slibuje i pohodu a zábavu.

Lidé narozeni ve znamení Koně

Lidé narozeni ve znamení Koně bývají oblíbení a bystří, hovorní a oblíbení. Kůň imponuje spíše kouzlem osobnosti než vzhledem, může být srdečný i citlivý. Snadno se prý zamiluje, ale je v něm určitá nestálost. Jeho chladnokrevnost a tvrdohlavost může způsobit společenské třenice. Je proměnlivý, ale vždy oblíben. Je elegantní. A svobodomyslný.

Rok Koně ve spojení s prvkem dřeva

Rok Koně ve spojení s prvkem dřeva, jako je ten nadcházející, je rozumnější a méně netrpělivý. Nenechá se však osedlat, vzpíná se. Prvek dřeva mu napomáhá ukáznit své myšlenky. Nejprve si splní povinnosti, potom je zvídavý a zkoumavý. A přátelský. Nejlépe se snáší se psem a tygrem, nejhůře s myší (krysou) a buvolem.

Ve znamení čínského zvěrokruhu se nachází na sedmém místě. Jeho hodinami jsou 11:00 až 13:00. Podporuje lidské vlastnosti, jako je tvůrčí aspekt, představivost, krása a cudnost. Barvami jeho živlu jsou modrá a zelená, jeho obdobím je časné léto a ráno. V kontinuitě s lidským tělem souvisí s játry a zrakem. Jeho předchozími roky byl rok 1990 a 2002.

 

Já jsem kaleidoskop přání.

Já dodávám všemu světlo, barvu a ustavičný pohyb.

Já myslím, vidím a překypuji energií,

Neměnný jen ve své ustavičné proměnlivosti,

Stálý jen ve své nestálosti.

Jsem nevázaný a nezatížený světskými starostmi,

Nespoutaný pevnými závaznými cíli.

Pádím bez překážek neprobádanými cestami

S nepokořeným duchem –

A duší vždy svobodnou.

Já jsem kůň

 

Podle Theodory Lau – Velká kniha čínských horoskopů

 

Čtěte také:

Čínský nový rok 2013 – rok hada

Příběh dvanácti zvířat čínského zvěrokruhu

Tradiční čínské svátky: Čínský nový rok

Tradiční čínské svátky (I): Čínský nový rok

Co jedí Číňané na čínský nový rok

Čínská média zastrašují hongkongské celebrity kvůli jejich novoročním přáním čtenářům Epoch Times