Pohled do výstavy Ázerbájdžán – čarovná země ohně. (Národní muzeum)
Věděli jste, že v prosinci nechodí jen Mikuláš, ale také Lucie, Barborka nebo Ambrož? Národní muzeum připravilo na druhý adventní víkend pestrý program, kde budete mít možnost je potkat!

České zvyky a tradice

Do Národopisného muzea – Musaionu (Letohrádek Kinských, Kinského zahrada 98,) přijdou v sobotu 6. prosince Lucka, Barborka a Ambrož a představí české tradice a zvyky spojené s Vánocemi. Hravé odpoledne vyvrcholí pohádkou pro děti Andělíček Toníček.

Lektoři představí některé vánoční zvyky, jakými jsou například věštění pomocí jablek a oříšků či stavba betléma. Ve výtvarném ateliéru si budou moci děti i dospělí vyrobit krásnou vánoční hvězdu. Připraveny jsou také zajímavé pracovní listy s adventní a vánoční tématikou i komentované prohlídky výstavy Venkov s kurátorem.

Západoasijské oslavy konce roku

Ázerbájdžánské tradice spojené s koncem roku poznají návštěvníci v neděli 7. prosince v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur (Betlémské náměstí). Těšit se mohou na voňavou ázerbájdžánskou kuchyni, lidovou hudbu, pestrobarevné národní kroje i tradiční ázerbájdžánské pohádky. Prohlédnout si budou moci také nově otevřenou výstavu Ázerbájdžán – čarovná země ohně.

Návštěvníci se dozvědí, jak si připomínají konec roku lidé v Ázerbájdžánu. Kromě příležitosti ochutnat ázerbájdžánskou kuchyni si mohou poslechnout vyprávění o slavném středověkém básníkovi Nizámím nebo tradiční ázerbájdžánské pohádky či se zúčastnit komentovaných prohlídek výstav Rituály smrti a Ázerbájdžán – čarovná země ohně, probíhajících v Náprstkově muzeu. Prohlídka bude spojená s ukázkou tradičního ázerbájdžánského tance. Výstavou provede PhDr. Jana Gombárová, Ph.D.

Po celé odpoledne budou k dispozici dětem i dospělým návštěvníkům tematické výtvarné ateliéry, kde si vytvoří zajímavé dekorativní předměty, inspirované výstavou o Ázerbájdžánu.