Vdechnout nový život je možné téměř všem módním doplňkům. Češi retro styl milují. (pear__media, Brašnářství Tlustý a spol.)
Vdechnout nový život je možné téměř všem módním doplňkům. Češi retro styl milují. (pear__media, Brašnářství Tlustý a spol.)
Možná máte na své půdě pohozený poklad, a ještě o něm ani nevíte. Zkuste oprášit, co se nachází v krabicích odložených v půdních prostorách – a vyberte si, co by se dalo zrenovovat a – nosit.

Naši předkové rovněž nosili módní doplňky. Pro ně to byla samozřejmost, třeba jen jedna dvě věci, které byly pro ně nezbytné. Ale kdo by se odvážil vyjít dnes na ulici v kloboučku se závojem? Nebo nosit zástěru? Přitom v té době to byla pro dámy nutnost.

Dnes je na výběr spousta druhů zboží, ať už oděvních nebo doplňkových. Ale Češi retro milují. A tak se novým trendem snadno stala renovace módních doplňků po předcích.

Retro styl v naší zemi přichází stále více do obliby, nositelé jej často a rádi ho kombinují s moderními prvky. A to nejen v interiérech svých domácností, ale i v módě. A někteří milovníci starých časů tento styl s oblibou promítají i do módních doplňků.

Vintage

„Dnes je všeobecně v kurzu vše, co je retro. V cizině se tomuto stylu říká spíše vintage a i toto označení se v Česku začíná používat stále častěji. Móda se vrací v cyklech, proto dnes jsou opět v módě tvary a styl z třicátých, čtyřicátých let. Minimalistické, jednoduché, užitné výrobky,“ popisuje Ivan Petrův, ředitel Brašnářství Tlustý a spol.

Ve své firmě se snaží pozvednout tradiční české brašnářské řemeslo a propracovat se až na světovou špičku. Všechny výrobky z místní dílny jsou dělány na zakázku, ručně, za použití tradičních postupů, pomalu, s pokorou a láskou k materiálu.

Podle Petrůva o oblibě retro stylu svědčí i fakt, že počty lidí, kteří chtějí zrenovovat nějaký starý módní doplněk, stále rostou. Nejčastěji se opravují kabelky, aktovky i kožené zápisníky.

Renovace 2
Renovace. (pear__media, Brašnářství Tlustý a spol.)

Ročně se na brašnářství s požadavkem renovace nějakého „vintage kousku“ obrátí desítky zákazníků a jejich počty stoupají. Tlustého brašnářství není klasická opravna, a proto když je lidé vyhledají, většinou se jedná o nějaký speciální kousek – kabelku po babičce, klobouk nebo aktovku po dědovi, drahou kabelku, které se rozbilo kování.

Zkušený brašnář si poradí se vším

„Někdy je rozbité kování, někdy ztrouchnivělé šití. Většinou je takový módní klenot třeba celkově zrenovovat,“ dodává Petrův.

Patinování
Patinování. (pear__media, Brašnářství Tlustý a spol.)

„Spíše je problém s některými materiály – pokud je výrobek z přírodního materiálu, dokážeme nahradit původní kůži novou a dobarvit a dopatinovat výrobek tak, že je výsledek k nerozeznání od původního,“ popisuje brašnář.

Módní doplňky ze začátku minulého století sice zpravidla nemají velkou finanční hodnotu, najít se tu ale dají i opravdové designerské skvosty.

Něco po Emě…

„V oblasti retro módních doplňků žádné velké sběratelské kousky nejsou. Spíš jde o výjimečně zachovalé výrobky z předválečného období, které jejich majitelé chtějí ještě používat. Občas se objeví věc, kterou měl ten či onen slavný člověk, a zákazník ji chce zachovat jako rodinný poklad.

Jeden z našich zákazníků chtěl například opravit speciální sedák, u kterého se v jeho rodině traduje, že na něm sedávala Ema Destinnová,“ líčí Petrův.

Pokud na půdě nic podobného nenajdete, nevadí. Věrnou kopii výrobku lze zhotovit například i podle fotografie. Vyrobit na zakázku se dnes dá v podstatě cokoliv.

„V jednom případě si zákazník zadal vyrobit luxusní kožený kufr, jaký se používal ve Francii jako věhlasná značka před válkou,“ tvrdí zástupce brašnářské firmy.

Móda let minulých se tak neztrácí a oblíbenost retro stylu a kvalitního zpracování přináší obživu dalším generacím šikovných českých řemeslníků.


Podle zdroje: TZ pear__media