Hvězdná flotila (Organizace spojených národů budoucnosti) byla napadena neznámým útočníkem a zdevastována. Posádka Enterprise se nabídne, že dopadne pachatele, záhadného intergalaktického teroristu Johna Harrisona (Benedict Cumberbatch).

20130604star-trek0

 

Žánr: Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 2013, 132 min

Režie: J. J. Abrams

Scénář: Roberto Orci, Alex Kurtzman, Damon Lindelof

Kamera: Daniel Mindel

Hudba: Michael Giacchino

Hrají:

Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana, Simon Pegg, Anton Yelchin, Karl Urban, John Cho, Benedict Cumberbatch, Bruce Greenwood, Alice Eve, Leonard Nimoy, Peter Weller, Tom Archdeacon, Noel Clarke,Nazneen Contractor, Heather Langenkamp, Nolan North, Nick Tarabay, Beau Billingslea, Hina Khan, Jonathan Dixon, Chris Hemsworth

 

Zápletka dalšího dílu z hvězdného seriálu

Diváci nechť si drží klobouky, vjedeme tentokrát do skutečné temnoty. Horkokrevný a málo disciplinovaný rebel, kapitán James T. Kirk (Chris Pine), se nezměnil - a způsobil drobnější galaktický incident. Za běžných okolností by byl kapitán degradován, avšak na Zemi, v rodném prostředí, podmínky již zdaleka tak běžné nejsou…

Bude to dosud nejnáročnější mise posádky, protože se vydají do míst, „kde je ta nejtenčí hranice mezi kamarádstvím a nepřátelstvím, pomstou a spravedlností, klidnou budoucností a ničivou válkou, jež může zničit celý náš vesmír“.

Zajímavé detaily

Podle režiséra J. J. Abramse byl koncept alternativní reality a cestování v čase dobře promyšleným trikem, jak přijít s úplně novými nebo změněnými příběhy. Osobně myšlenku doplnil slovy:

„Ten nápad, že se teď nacházíme na nové časové ose, nám umožňuje vzít jakékoliv ingredience z předchozích projektů, nebo přijít s úplně novými a z nich tvořit nové příběhy.“

Scenáristé Roberto Orci a Alex Kurtzman měli dilema, zda ve filmu poslat hlavní hrdiny proti novému padouchovi, nebo jim v duchu Star Trek tradice postavit do cesty vesmír a jeho tajemství samo o sobě.

Již od prvního dílu seriálu se značka Star Trek zasvětila myšlence pomáhat skrze víru v lidskost, podle serveru Cinema Blend to vzal režisér J. J. Abrams opravdu vážně. Poskytl totiž jistému Američanovi, který trpěl nevyléčitelnou nemocí a zbývalo mu několik týdnů života, možnost zhlédnout ještě nehotovou verzi celého filmu.

Plakát k filmu byl inspirován malbou „Výstup nad mraky“ malíře Caspara Davida Friedricha z období romantismu.

 

 

Star Trek: Do temnoty vznikl pro kina IMAX

'Star Trek: Do temnoty' je prvním hraným hollywoodským filmem natočeným na IMAX® kamery a uvedeným ve 3D formátu s rozšířeným obrazem. Poprvé tak diváci uvidí bonusový materiál, který v jiných kinech zůstává skrytý, i s „kouzelnými“ brýlemi na nose. Třicet minut filmu je natočeno na speciální kamery a upraveno pro obří kina. Poprvé ve 3D!

Celkem třicet minut filmu Star Trek: Do temnoty natočil J. J. Abrams na kamery IMAX®. Díky tomu se ve velkoformátových kinech IMAX rozepne většina akčních a epických scén do výšky a vyplní plátno víc než klasický širokoúhlý formát.

„Když natočíte film na IMAX®, tak se tomu nic dalšího nevyrovná. Ta velikost a neuvěřitelný obraz, to je doslova šílené. Film vás prostě pohltí,“  říká režisér J. J. Abrams.

„S IMAX a 3D technologiemi můžeme nabídnout publiku ještě o dost vyšší úroveň vzrušení. Zároveň ale bez ohledu na formát nebo rozsah, tou nejdůležitější věcí je přinést dobrý a propracovaný příběh,” pokračuje Abrams.

„Nasnímali jsme na IMAX kamery scény z vesmíru, vulkanickou planetu Nibiru, planetu Klingonů Kronos nebo závěrečnou honičku v San Franciscu. Stalo se pravidlem, že pokud se točilo v exteriérech, použili jsme IMAX kamery, v interiérech se natáčelo klasicky,” přibližuje Abrams. A s úsměvem dodává: „Ty kamery jsou hlučné, těžké, špatně se s nimi zachází a výčet nevýhod jde i dále. Ale to, jak pak film vypadá na plátně, to mnohonásobně vyváží. Práce s nimi je moje neoblíbenější noční můra.“

Kina IMAX hrála velkou roli i při uvedení filmu v USA, kde byl ve velkoformátových kinech promítán s předstihem, a také při jeho propagaci. Už v prosinci 2012 mohli diváci v kinech IMAX sledovat před filmem Hobit exklusivní 9 minut dlouhou ukázku ze StarTreku, a to včetně sálu v Praze.

Obří kina mají své jméno ze zkratky Image MAXimum a vznikly díky touze ohromit diváky velikostí, která jim přinese maximální zážitek. Časem se tato kina stala synonymem pro 3D promítání. Velkofilm Star Trek: Do temnoty nyní svým rozšířeným 3D obrazem pomáhá oba hlavní bonusy kin IMAX spojit i v éře uvádění hollywoodských hitů.


Kino IMAX v Praze oslavilo letos v březnu 10 let od svého otevření.

Klasický záběr 2,4:1 Záběr z IMAX kamery 1,9:1

Premiéra: 6. června 2013, délka: 2 hodiny a 12 minut; * ČSFD * Oficiální stránky *
20130604star-trek1
20130604star-trek2
20130604star-trek3
20130604star-treky4
20130604star-treky5
20130604star-treky7
20130604star-treky8
20130604star-treky9
Photos © Paramount Pictures