Logo festivalu Moravský podzim. (www.mhf-brno.cz)
Logo festivalu Moravský podzim. (www.mhf-brno.cz)

Opět se dostáváme do období, kdy slunce zapadá dříve než by se nám líbilo. Čím zahnat tuto deprimující skutečnost a naopak si dopřát balzám na duši? Že nejste příznivcem klasické hudby? Ještě před několika staletími lidé věřili, že hudba dokáže léčit a klasická hudba si tuto vlastnost nese až dodnes...

Od 27. října do 8. listopadu proběhne v moravské metropoli Mezinárodní hudební festival Brno Moravský podzim. Letos se poprvé uskuteční v režii Filharmonie Brno. Umělecká kvalita festivalu stoupá, a to jak po interpretační, tak i programové stránce. A to zejména díky tomu, že se koná každé dva roky a pořadatelé již mají s pořádáním zkušenosti.

Propracovanost festivalu charakterizuje slovíčko „NEJEN". Moravský podzim je nejen interpretační, ale i programový. Je nejen o hvězdách, ale i o obsahu. Půjde nejen o koncerty samotné, ale i o doprovodné akce v podobě besed či gastronomických akcí. A v neposlední řadě je příznivá nejen kvalita, ale i cena.

Vypravte se s námi k jednotlivým programovým dnům a „ochutnejte" z video-třešinek na dortu...

Zahajovací koncert 27. 10. v 19,30 Janáčkovo divadlo

Úvodní koncert věnovaný 100. výročí narození a 20. výročí úmrtí dirigenta Františka Jílka bude ve znamení věhlasného ruského klavírního mistra Borise Berezovskijeho a brněnských filharmoniků pod taktovkou Aleksandara Markoviće. Zazní klavírní koncerty Maurice Ravela (G dur a D dur pro levou ruku) a Sinfonietty od Leoše Janáčka a Vítězslavy Kaprálové.

Berezovskij a Sinfonia Varsovia hrají Ravelův koncert pro levou ruku



Český den 28. 10. dva koncerty v Besedním domě

V 10,30 vystoupí brněnskou konzervatoří a Janáčkovou akademií múzických umění „odchované" Graffovo kvarteto, které zahraje k 90. výročí narození Viktora Kalabise. Dvoje housle, viola a violoncello přednesou smyčcové kvartety Stamice, Smetany, Kalabise a Janáčka.

V devatenáct hodin nás ve foyer v Besedním domě překvapí přivítání „po česku" a následně se uskuteční koncert pro kvinteto a noneto, věnovaný 95. výročí vzniku samostatného československého státu. Zazní díla Zdeňka Fibicha (Kvintet D dur op. 42), Aloise Háby (Fantazie č. 1 op. 40 ve dvanáctitónovém systému), Jana Nováka (Passer Catulli pro bas a noneto) a Bohuslava Martinů (Nonet č. 2 H 374).

 

Graffovo kvarteto a Michiko Otaki hrají piano quintet H 35 od B. Martinů

 

Měsíční Pierot 29. 10. v 19,30 Besední dům

České uskupení Ensemble Lumineux předvede Sonátu pro flétnu, violu a harfu od Claude Debussyho, Introdukci a Allegro od Maurice Ravela a melodram Pierrot lunaire od Arnolda Schönberga.

 

Introdukce a Allegro od Maurice Ravela – bakalářský koncert AMU Praha

 

KREMERATA BALTICA 30. 10. v 19,30 Besední dům

Pobaltské uskupení pod vedením italského dirigenta Maria Brunella zahraje díla Rossiniho (Sonata a quattro č. 6 D dur „La tempesta"; Une larme, téma a variace pro violoncello a smyčce), Sollimy Viaggio in Italia (výběr ze suity), Moiseja Vajnberga (Sinfonietta č. 2) a Giuseppe Verdiho (Smyčcový kvartet e moll - úprava pro smyčcový orchestr).

 

Kremerata a violoncellový virtuóz M. Maisky hrají Haydna

 

LJUBIMOV / TARASOV 31. 10. v 19,30 Besední dům

Ruský klavírista a cembalista Alexej Ljubimov a hráč na bicí Vladimir Tarasov předvedou své originální úpravy Debussyho původně klavírních Preludií (výběr z I. a II. knihy).

 

Společné tóny obou hudebníků

 

ISHA TRIO 1. 11. v 19,30, Vila Tugendhat

Koncert trojice půvabných žen je už beznadějně vyprodaný, zazpívají a zahrají díla od Bacha až po ta vlastní.

Polský víkend 2. a 3. 11.

Polský víkend 2. 11. v 11 hodin ve foyer Janáčkova divadla odstartuje Štěpán Filípek se svým Matiné s violoncellem. Zahraje Krzysztofa Pendereckiho (Capriccio per Siegfried Palm, Per Slava, Divertimento) a Sofiji Gubajdulinu (Deset preludií pro violoncello).

Po Matiné si lze vychutnat polské obědové menu v restauraci Bohéma a na stejném místě se pak v 18,00 uskuteční beseda ke koncertu „pocta Henryku Góreckému", který začíná v 19,30. Pod taktovkou dirigenta Tadeusze Strugała zahraje dílo Góreckého Národní symfonický orchestr polského rozhlasu Katovice. Soprán zazní v podání Ewy Vesinové.

V neděli 3. 11. v 19,30 završí polský víkend Apollon Musagète Quartett, který předvede Krzysztofa Pendereckého (Smyčcový kvartet č. 3, „Listy z nenapsaného deníku"), Witolda Lutosławského (Smyčcový kvartet) a Ludwiga van Beethovena (Smyčcový kvartet e moll op. 59 č. 2 „Razumovský").

 

Symfonie písní žalostných

 

AMARCORD 4. 11. kostel sv. Janů (u Minoritů)

40letý vztah Brna a Lipska přijdou opěvovat pánové z vokálního souboru Amarcord, kteří si připravili program nazvaný „Z kůru sv. Tomáše – od středověku k Heinrichu Schützovi".

 

Ukázka uskupení z Mosel festival

 

GÁBOR BOLDOCZKI / GERGELY BOGÁNYI 5. 11. v 19,30 Besední dům

Maďarští mistři na trubku (Gábor Boldoczki) a klavír (Gergely Bogányi) si připravili díla pro trubku a klavír od Brandta, Chopina, Böhmeho a mnoha dalších.

 

Chopinova Balada g moll op. 23 v podání Gergely Bogányiho

 

Norský den 6. 11. Besední dům

V 17,00 se za účasti norského uskupení „TRONDHEIMŠTÍ SÓLISTÉ" uskuteční beseda, v 19,00 pak ve foyer ochutnávka norských specialit. V 19,30 pak norští hudebníci odehrají samotný koncert sestávající z díla Edvarda Griega (Z časů Holbergových, suita op. 40), Lasse Thoresena (Sprang), Geirra Tveitta (Reisebilleder (výběr ze suity)) a Gjermunda Larsena (Osa-suite).

 

Edvard Grieg: Z časů Holbergových, suita op. 40

 

VILÉM VEVERKA / MARTIN KASÍK 7. 11. v 19,30 Besední dům

Čeští „spielmachři" na hoboj a klavír si budou notovat díla Brittena, Slavického, Poulence, Dorátiho, Parsche a Haase.

 

Benjamin Britten: Temporal Variations pro hoboj a klavír

 

BRITSKÝ A RUSKÝ DEN 8. 11. Janáčkovo divadlo

Londýnský symfonický orchestr pod vedením Valerije Gergijeva spojil Británii a Rusko, což se bude pečetit i besedou a čajem o šesté v restauraci Bohéma.

Závěrečný koncert (už téměř vyprodaný) ve znamení Hectora Berlioze předvedou výše zmínění spolu s mezzosopránistkou Karen Cargill. (Zazní Waverley, předehra op. 1; Les Nuits d´été Letní noci op. 7; Fantastická symfonie op. 14).

 

„Fantastická" v podání LSO pod taktovkou Sira Colina Davise

 

Vstupenky k dostání v Besedním domě anebo na webu Filharmonie Brno www.filharmonie-brno.cz.