Článek z cyklu Řídí síť nelegálních transplantací čínské ministerstvo zdravotnictví?

Ilustrační foto. (Ed Jones/AFP/Getty Images)
Ilustrační foto. (Ed Jones/AFP/Getty Images)

Kanadští vyšetřovatelé vyzpovídali desítky politických vězňů uprchlých z Číny, kteří potvrdili, že v čínských vězeních procházeli důkladnými zdravotními prohlídkami.

Bylo jim odebíráno větší množství krve, vzorky moči, byl na ně aplikován elektrokardiogram; doktoři jim udělali rentgen břišní oblasti, ultrazvuk a prohlídku očí. To odpovídá standardním testům prováděných u dárců orgánů i v České republice, s tím, že u některých orgánů se potom provádějí ještě specifické testy.

Proč taková péče o odsouzené „zločince“, když je po celé Číně zdravotní péče řadě lidem nedostupná a drahá? Novinář Ethan Gutmann ve svém investigativním článku pro list The Weekly Standard z listopadu 2008 uvádí příklad Ťing Tchien, ženy po čtyřicítce, jíž se podařilo z Číny utéct a dnes žije v Bangkoku. Když byla ještě zavřena v Šenjangské věznici, všichni stoupenci Falun Gongu[1] museli projít důkladnými zdravotními prohlídkami. O pár měsíců později každému z nich odebrali osm zkumavek krve. Do nemocnice uprostřed noci přiváželi množství nových trestanců, aby je nad ránem zase odváželi pryč.

Zvláštní přitom bylo, že lékaři se u těchto prohlídek nezajímali o zdravotní problémy nebo bolesti zadržovaných. Gutmann popisuje také vyprávění dalšího Číňana jménem Jü Sin-chueje, který si prošel několik zdravotních prohlídek, včetně jedné pokročilé, zaměřené pouze na jeho vnitřní orgány. Vše se odehrálo v roce 2005, v době největšího rozmachu čínské transplantační chirurgie a pro čínské trestance údajně nebyly nedobrovolné odběry orgánů jejich spoluvězňům již žádným tajemstvím. „Ve vězení se o odběrech orgánů běžně vědělo... Ještě předtím, než zemřete, jsou vaše orgány už zamluveny,“ řekl publicistovi Jü Sin-chuej.

„Slyšeli jsme takové množství výpovědí, že nemáme nejmenší stín pochybnosti o tom, že tyto testy probíhají,“ napsali ve své doplněné vyšetřovací zprávě z roku 2007 bývalý kanadský ministr zahraničí David Kilgour a právník David Matas, kteří se již několik let zabývají odvětvím čínské transplantační chirurgie.

Od roku 2006 se množí podezření, že věznění příznivci Falun Gongu slouží jako zdroj orgánů pro komerční transplantace, které probíhají v utajené režii čínské armády, uvedla Česká televize v červenci 2009. V následném rozhovoru pro ČT v červenci 2009 promluvila bývalá politická vězenkyně, která byla v Číně zatčená a dva roky vězněná za rozdávání letáků informujících o pronásledování Falun Gongu čínským režimem. Paní Siung Wej (Xiong Wei) se podivovala nad tím, „jakou jim doktoři ve vězení věnují pozornost a jak moc je zajímá jejich zdravotní stav“. Zdravotní prohlídky tedy mají podle vyšetřovatelů sloužit k vytipování vhodných dárců orgánů, kterým je potom bez jejich svolení orgán odebrán a prodán k transplantaci.

Do Číny za orgány

Ilustrační foto. (STR/AFP/Getty Images)
Ilustrační foto. (STR/AFP/Getty Images)

Když členové vyšetřovacího týmu výše zmiňovaných Kanaďanů Kilgoura a Matase volali z Tchaj-wanu do čínských nemocnic a ptali se na dostupnost vhodných orgánů, lékaři jim několikrát přímo či nepřímo v zaznamenávaném telefonním hovoru potvrdili, že mladí a (notoricky) zdraví následovníci Falun Gongu jsou k dispozici jako dárci orgánů.

Dostupnost orgánů ve světě je velkým problémem. Ostatně i v Česku se doby čekání na transplantaci neustále prodlužují. A tak není divu, že s krátkými čekacími lhůtami v ČLR se začali pacienti ve světě ohlížet po tamních možnostech.

Na zahraniční zájemce o transplantaci v Číně se zaměřili Kilgour s Matasem, kteří vyzpovídali několik příjemců orgánů a jejich rodin. Některé skutečnosti jsou opravdu značně podezřelé. Pacient a příbuzní dostali minimum informací. Nejen že nevěděli nic o dárci, ale někdy dokonce neznali ani jméno svého operujícího chirurga, ačkoliv o to žádali. Cena za operaci se platí v hotovosti, načež je vystaven pouze jednoduchý paragon nebo ručně psané potvrzení na útržku papírku.

Popravy na zakázku

Neprůhledný systém transplantační chirurgie v Číně znepokojuje světové lékařské kruhy. Například izraelský kardiochirurg Jacob Lavee se poprvé o podivných podmínkách operací v Číně dozvěděl v roce 2005 od svého pacienta, který mu sdělil, že už má dost čekání na nové srdce a na radu své pojišťovny odjíždí do Číny, kde mu orgán zajistí do tří týdnů.

Zákrok se uskutečnil přesně ve slibovaný den a pacient se vrátil zpět do vlasti. Doktor Lavee byl něčím takovým zaražen, a tak se začal o celou věc zajímat. „Zjistil jsem celý ten hrozný příběh o násilných odběrech orgánů a později i to, že většina orgánů v Číně je získávána od stoupenců Falun Gongu,“ řekl následně v rozhovoru pro televizi New Tang Dynasty.

Stanovit den tranplantace dopředu je v systému dobrovolného dárcovství prakticky nemožné, protože nikdy nevíte, kdy potencionální dárce zemře. Navíc většinu dárců tvoří lidé ve fázi klinické smrti, například po nehodě. „V našich poměrech nejste schopen žádnému pacientovi říct, kdy transplantace bude,“ poznamenává docent MUDr. Petr Němec, CSc., MBA z Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně. „I když je na urgentní čekací listině, tak mu můžete říct, že čekací doba bude dlouhá v řádu až měsíců, ale rozhodně nejste schopni mu říct, že transplantace bude za měsíc, a ještě to navíc splnit. To je pro mě něco nepředstavitelného,“ zdůrazňuje MUDr. Petr Němec.


[1] Vyšetřovatelé tvrdí, že si čínské nemocnice vytipovaly konkrétní skupinu politických vězňů, příznivce metody pro rozvoj těla a mysli Falun Gong, kteří podle studie provedené v Pekingu v roce 1998 tvořili nejzdravější část čínské populace a z nichž se stali političtí vězni v pracovních táborech. K masovému zatýkání stoupenců došlo po vypuknutí celostátní represivní kampaně nařízené roku 1999 bývalým čínským prezidentem a generálním tajemníkem komunistické strany Ťiang Ce-minem.

 

Čtěte také:

Databáze smrti – fenomén čínské transplantační chirurgie

Na neetických odběrech orgánů v Číně má spoluvinu i Západ, píše německý tisk

Orgány na počkání: Šokující praktiky transplantačního systému v Číně děsí odborníky

Čínské doktory zajímají nejzdravější vězni. Vybírají si potenciální dárce orgánů?

Etická důvěryhodnost předsedy čínského výboru pro transplantace je na pováženou, říkají lékaři

Vysoce postavený čínský lékař přiznává, orgány byly vězňům odebírány bez souhlasu

Organizovaný zločin prorostl čínské zdravotnictví, říkají vyšetřovatelé

Reportér Epoch Times oceněn za články o nelegálních transplantacích

 

Řídí síť nelegálních transplantací čínské ministerstvo zdravotnictví?

Řídí síť nelegálních transplantací čínské ministerstvo zdravotnictví?

V nelegálním obchodu jsou údajně zapojeny soudy, věznice, nemocnice i nejvyšší představitelé komunistické strany. Níže publikujeme stručný vhled do nejzásadnějších faktů tohoto případu.

Již v roce 2006 se objevila tvrzení, že čínský vězeňský systém ve spolupráci s vojenskými nemocnicemi zneužívá vězně k nelegálním transplantacím lidských orgánů. Jejich nelegálnost podle obvinění spočívá ve skutečnosti, že vězni ani jejich příbuzní nedali souhlas s darováním orgánu a že jsou takto zneužíváni i vězni, kteří nejsou odsouzeni k trestu smrti...

Čtěte více...