Předseda Národní rady Slovenské republiky A. Danko 14. září 2017. (nrsr.sk)
Předseda Národní rady Slovenské republiky A. Danko 14. září 2017. (nrsr.sk)
SLOVENSKO – Skupina poslanců Slovenské národní rady podala návrh na úpravu zákona o pohřebnictví, který by měl zamezit konání výstav lidských těl v případě, že vystavovatel nebude schopen jednoznačně doložit původ těl a souhlasy zesnulých, jak tomu je například u výstavy Body The Exhibition, která právě probíhá v Incheba aréně na Slovensku.

V důvodové zprávě poslanci (OĽANO) uvádějí, že „podle zpráv z různých médií existuje u výše uvedených výstav důvodné podezření, že vystavované lidské pozůstatky pocházejí od politických vězňů, členů Falun Gongu, křesťanů či jiných [čínskému] režimu nepohodlných lidí“.

Výstava lidských těl byla na Slovensko převezena z České republiky, kde starosta Prahy 7 podal na popud Ministerstva pro místní rozvoj nařízení k zajištění vystavovaných lidských těl a jejich pohřbení v městské hrobce. Důvodem byla skutečnost, že pořadatel výstavy JVS Group nebyl schopen jednoznačně doložit původ a identitu těl ani souhlasy zesnulých. K pohřbení těl nakonec nedošlo, protože policie oznámila, že nenašla zákonný rámec pro legální vstup na soukromý pozemek výstaviště a umožnění pohřební službě zajistit těla a převézt do připravené hrobky.

V ČR se tedy bude v případu výstavy jednat o soudní dohru, kdy starosta Prahy 7 Jan Čižinský hodlá předat případ soudu, aby, jak uvedl při podobné budoucí situaci, mohla policie i úřady jednat co nejrychleji.

V červenci 2017 v ČR vstoupila v platnost novela zákona o pohřebnictví, která podobně jako novela navrhovaná na Slovensku zakazuje konání výstav lidských těl v případě, že vystavovatel nebude schopen jednoznačně doložit původ těl a souhlasy zesnulých.

Podobné výstavy byly v minulosti zakázány nejvyššími soudy ve Francii a Izraeli.

Tři vyšetřovací zprávy[1] spojují původ těl a jejích částí prezentovaných na výstavách s problematickou situací v oblasti čínské transplantační chirurgie. Takzvané výstavy „Bodies“ včetně té, jež právě pobývá v Incheba aréně, pocházejí z čínských laboratoří. Konkrétně výstava Body The Exhibition v Inchebě pochází z univerzitní laboratoře Dalien Hoffen Bio-Technique Co. ve městě Ta-lien v provincii Liao-ning. Zodpovědnou osobou je jistý doktor Suej Chung-ťin, který v telefonickém rozhovoru s nevládní organizací WOIPFG prohlásil, že „některá těla přijal od úřadu veřejné bezpečnosti“.

Nezisková organizace Lidská práva bez hranic vydala k výstavě Body The Exhibition pořádané v ČR dokument shrnující prohlášení všech významných českých lékařských organizací a výsledky vyšetřovacích zpráv týkajících se šetření možného původu lidských těl a jejich identity.

Před koncem výstavy v ČR podal policii trestní oznámení Číňan, který emigroval do Kanady. Uvedl, že má důvodné podezření, že jedno z těl na výstavě patří jeho bratrovi, který zmizel v čínském vězeňském systému.


POZNÁMKY: [1] 
Kniha Jatka, vydalo nakladatelství C-press 2014, autor Ethan Gutmann, (Kapitola Noc v muzeu strana 273 částečně dostupné on-lineLINK

Zpráva nevládní organizace (WOIPFG) World Organization to Investigate the Persecution of Falun Gong. Report 236 LINK

Rozšířená vyšetřovací zpráva z roku 2016 Bloody Harvest / Slaughter – An Update (strana 394, kapitola 11) LINK 


Související články: