Film Hořící keř. (HBO)
Film Hořící keř. (HBO)

Žánr: drama, životopisný

Režie:  Agnieszka Hollandová

Scénář: Štěpán Hulík

Hudba: Antoni Komasa-Lazarkiewicz

Kamera: Martin Štrba

Hrají: Tatiana Pauhofová (Dagmar Burešová), Jaroslava Pokorná (Libuše Palachová), Petr Stach (Jiří Palach), Igor Bareš (Major Dočekal), Vojtěch Kotek (Ondřej Trávníček), Jan Budař (Radim Bureš), Adrian Jastraban (Vladimír Charouz), Ivan Trojan (Major Jireš) a další.

 

Člověk by měl bojovat se zlem, na které právě stačí

 

Lidská pochodeň, člověk, který se na protest zapálil, se opět objeví ve filmovém zpracování skutečných událostí, které bolestivě zasáhly československý stát po invazi vojsk Varšavské smlouvy.

Na prahu počínající „normalizace“, kdy obyvatelé Československa potlačovali svůj vzdor, se našel mladý člověk, který svůj odpor k nesvobodě dal najevo zoufalým skutkem, v této evropské oblasti dosud neobvyklým.

Renomovaná režisérka Agnieszka Hollandová přichází nyní s třídílným retro-dílem, jehož scénář napsal Štěpán Hulík.

Hlavní postavou filmu je advokátka, která v Bývalém Československu zastupovala v alarmující kauze Palachovu matku Libuši a jeho bratra Jiřího Palacha, JUDr Dagmar Burešová. Její postavu ztvárnila Tatiana Pauhofová.

Film Hořící keř. (HBO)
Film Hořící keř. (HBO)

 

Zápletka

Děj líčí rozjitřené ovzduší tehdejší společnosti, ve kterém se události zdramatizují po nehorázném nařčení pocházejícím od poslance Viléma Nového, který na stranickém mítinku zlehčoval Palachovo sebeobětování lživým prohlášením o takzvaném studeném ohni.

Dagmar Burešová jako advokátka tehdy zastupovala Palachovy pozůstalé příbuzné a podala na Viléma Nového žalobu na ochranu osobnosti. Začíná se o ní zajímat tajná policie, tlak uvnitř šokované společnosti narůstá.

 

Někdo by měl národu sáhnout na svědomí. Probudit lidi z beznaděje. Zastat se národa proti tomu bezbřehému násilí.

 

Film Hořící keř. (HBO)
Film Hořící keř. (HBO) Palachovu posmrtnou masku, jež je dnes na pamětní desce na zdi FF UK, potají sňal akademický sochař Olbram Zoubek, později ji zachránil Prof. Tomáš Halík. Halíkovi se ji podařilo přenést na zádušní mši do kostela sv. Tomáše na Malé Straně a odtud pak na filozofickou fakultu.

 

Zajímavosti

JUDr Dagmar Burešová. (fondlux.cz)
JUDr Dagmar Burešová. (fondlux.cz)

Charakterní advokátka Burešová tehdy při zdánlivě beznadějném soudním procesu trpělivě sháněla důkazy a obhajovala Palachovu rodinu. Tato právnička v době normalizace nejednou obhajovala pronásledované disidenty.

Po listopadu 1989 se JUDr Dagmar Burešová stala ministryní spravedlnosti. Později zastávala funkci předsedkyně České národní rady.

Na historickou hodnověrnost filmu dohlédl Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů. Jiří Černý, který do filmu navrhoval dobovou hudbu, řekl: „Nic silnějšího a hlubšího o takzvané normalizaci jsem zatím neviděl.“

 

„Nic silnějšího a hlubšího o takzvané normalizaci jsem zatím neviděl.“ - Jiří Černý.

 

Pozadí historických událostí

Vojska Varšavské smlouvy na Václavském náměstí v Praze. (Mondadori Portfolio via Getty Images)
Vojska Varšavské smlouvy na Václavském náměstí v Praze 1968. (Mondadori Portfolio via Getty Images)

Počínající Pražské jaro, které sotva rozkvetlo v roce 1968, bylo v Československu záhy ukončeno vojenskou silou a zvůlí totalitního vedení východního bloku.

Do Československa vpadla vojska Varšavské smlouvy. Rozhořčení lidí, kteří na rozdíl od konce druhé světové války, tentokrát sovětské tanky (v srpnu 1968) nevítali, zůstalo postupně potlačeno a lidé upadali do letargie s pocitem bezmoci. Vědomí lidu postupně usínalo v běhu všedních dní.

Jedna postava se pokusila toto ticho svědomí prolomit. Byla to hořící lidská pochodeň. Student historie a politické ekonomie z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se polil benzínem a zapálil. Jeho hořící postava běžela přes křižovatku od kašny pod Národním muzeem k Washingtonové ulici – tam se jej pokusil uhasit výhybkář dopravního podniku vlastním kabátem. Převezen na Kliniku popálenin FNKV a LFH UK v Praze zde o tři dny později v bolestech zemřel.

Národ byl šokován. A opět chlácholen totalitní propagandou, která nazvala jeho čin neuváženou mladickou nerozvážností a snažila se, aby upadl v zapomnění. Tím studentem byl Jan Palach.

Související články:

Výročí upálení Palacha: Udělal jsem to proto, aby odešli Rusové

Premiéra 23. ledna 2013, délka 3 x 80 minut * ČSFD * IMDB * HBO *                                  FOTOGALERIE
 Film Hořící keř. (HBO)   Film Hořící keř. (HBO)   Film Hořící keř. (HBO)
 Film Hořící keř. (HBO)   Film Hořící keř. (HBO)   Film Hořící keř. (HBO)
 Film Hořící keř. (HBO)   Film Hořící keř. (HBO)   Film Hořící keř. (HBO)
Film Hořící keř. (HBO) Student historie a politické ekonomie z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se polil benzínem a zapálil. Jeho hořící postava běžela přes křižovatku od kašny pod Národním muzeem k Washingtonové ulici – tam se jej pokusil uhasit výhybkář dopravního podniku vlastním kabátem. Převezen na Kliniku popálenin FNKV a LFH UK v Praze zde o tři dny později v bolestech zemřel.

 

Čtěte také:

Recenze na film: Ve stínu – tohle jsme potřebovali vidět

Recenze na film: Konfident – povedené drama z časů totalitního Československa

Filmové novinky: Nic nás nerozdělí – skutečný příběh o ničivé vlně tsunami