Hana Robinson. (Epoch Times)
Hana Robinson. (Epoch Times)

Česká kulturní scéna přivítala zahraniční umělce, jejichž společnost Shen Yun Performing Arts se během několika let stala světovým fenoménem. Představení Shen Yun už zhlédly miliony lidí. Ovace ve stoje ve světoznámých divadlech, členové evropských královských rodin mezi diváky a vyprodaná představení v Severní Americe a Asii udělaly z Shen Yun mezinárodní událost.

Mezi diváky v hledišti pražské Státní opery usedla také hudebnice Hana Robinson, brněnská rodačka, která se po studiích ve Washingtonu a New Yorku dostala na světově proslulou hudební instituci Berklee College of Music v Bostonu. Její texty, hudba a zpěv se objevily na albu Ohrožený druh, které získalo ocenění Desky roku a Anděla nebo na jejím posledním CD Brouk v hlavě.

„Mně se to moc líbí, o čínské kultuře toho moc nevím, takže se i dovídám,“ řekla Hana Robinson po představení. „I když jsem vysoká, dělala jsem balet několik let, takže k tomu mám blízko a moc se mi to líbí.“

Čínský tanec je jádrem všeho, co Shen Yun dělá. Jde o jednu z nejpřesnějších a nejexpresivnějších forem umění na světě a je známý neuvěřitelnými přemety a otočkami, ale i jemnou elegancí, píše soubor na svých stránkách.

Taneční vystoupení doprovází živý orchestr, který obsahuje západní a východní nástroje. „Hudba je moc hezká, moc se mi to líbí, orchestr je skvělý. Celé to na mě působí moc hezky, moc hezký zážitek,“ řekla Hana Robinson.

Orchestr Shen Yun kombinuje ducha, krásu a osobitost čínské hudby s přesností, silou a impozantností západního symfonického orchestru, uvádí Shen Yun. Výsledkem jsou dvě velké tradice vytvářející jeden okouzlující zvuk.

Paní Robinson zaujala také umělecky znázorněná současná témata porušování lidských práv. „Určitě mě zaujala scénka z toho utlačování. Já vím, že to není úplně duchovno, ale tohle se mě teda hodně dotklo a budu o tom muset přemýšlet a něco si o tom přečíst. Takže i takový zážitek si odnáším,“ uvedla hudebnice.

Shen Yun provází publikum čínskými dějinami a nevyhýbá se ani soudobým tématům. Na diváky často emotivně působí umělecky ztvárněné příběhy o perzekuci duchovní praxe Falun Dafa, známé také jako Falun Gong (Fa-lun gong), v pevninské Číně.

„Bylo tam takové drama, v životě se někdy každý cítíme utlačovaný. Protože jsme to nezažili asi tak jako oni, chtěla bych o tom něco vědět,“ vysvětluje paní Robinson.

Psal se rok 1999, když Čínská komunistická strana spustila pronásledování Falun Dafa – meditační praxe založené na principech pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. Zatímco stoupenci Falun Dafa v Číně nadále čelí strašlivému týrání, strana šíří perzekuci i za hranice země, říká soubor Shen Yun, který zobrazuje pronásledování Falun Dafa ve svých uměleckých vystoupeních a který čelí zasahování, ekonomickým a diplomatickým tlakům čínského režimu, který se snaží jeho světové turné narušovat.

Představení Shen Yun už zhlédly miliony lidí. Ovace ve stoje ve světoznámých divadlech, členové evropských královských rodin mezi diváky a vyprodaná představení v Severní Americe a Asii udělaly z Shen Yun mezinárodní fenomén.


Čtěte také:

Ministr kultury na představení Shen Yun: „Je to velké poselství“

Myslím si, že je to neopakovatelný zážitek, říká podnikatel o Shen Yun

Shen Yun je kulturní projekt, který velmi podporuje základní hodnoty, říká podnikatel a mecenáš Karel Janeček

Výkony byly úplně neskutečné, úžasné, říká kytarista Daniel Krob o pěvcích Shen Yun

Město Praha, Nadace Vize 97, ministr kultury a české osobnosti podporují představení Shen YunUpoutávka pro světové turné Shen Yun v roce 2014Newyorský soubor Shen Yun Performing Arts má čtyři společnosti, které souběžně cestují po celém světě. Pro více informací navštivte stránky ShenYunPerformingArts.org

The Epoch Times považuje Shen Yun Performing Arts za významnou kulturní událost současnosti. Přinášíme reportáže reakcí diváků tohoto představení již od začátku působení Shen Yun v roce 2006.

Čtěte také:

Přečtete si reakce českých osobností na představení Shen Yun

Reakce světových osobností na představení Shen Yun