Annie Li. (Kamil Rakyta/ Epoch Times)
Annie Li. (Kamil Rakyta/ Epoch Times)

Newyorský soubor Shen Yun Performing Arts zavítal do Prahy, aby zde prezentoval 5000 let čínské civilizace, která byla v samotné Číně v posledních desetiletích téměř ztracena. Soubor paradoxně nemůže v samotné Číně s představením plném tradiční kultury vystupovat.

Soubor cestuje po všech světových kontinentech, kde jej kromě místního obyvatelstva mohou zhlédnout také občané z Číny a mohou se tak opět spojit s bohatou kulturou, tradicemi a hodnotami svojí země.

Jednou z nich je i paní Annie Li, která s námi po pražském představení ve Státní opeře sdílela svoje dojmy z představení, které se jí podle jejích slov velice líbilo.

„Představení bylo skvělé. Vzhledem k tomu, že jsem Číňanka, tak se mi líbí,“ říká Annie Li. „Moje dcera dříve tyto tance cvičila, ale od té doby, co jsme se přestěhovali, musela přestat, protože jsme nemohli najít žádné místo, kde by se mohla učit.“

Klasický čínský tanec je jádrem všeho, co Shen Yun dělá, uvádí soubor. Jde o jednu z nejpřesnějších a nejexpresivnějších forem umění na světě a je známý neuvěřitelnými přemety a otočkami, ale i jemnou elegancí.

Sama byla překvapená počtem i kvalitou mužských vystupujících, ale i krásnými kostýmy, které jsou ručně vyšívány s dobovou autenticitou. „Kostýmy byly nádherné, skutečně nádherné. Byla jsem překvapena, že účinkovalo tolik mužských tanečníků. To není zvykem při podobném typu představení, aby bylo tolik mužů, ale bylo to velmi dobré.“

Annie Li hodnotí celosvětovou prezentaci starobylé čínské civilizace jako velice přínosnou, protože při tom dochází ke vzájemnému sbližování kultur.

„Myslím, že to je skvělá věc, protože dochází k výměně hodnot mezi kulturami,“ říká Li. „Myslím, že čínští tanečnící [z Shen Yun] jsou velmi, velmi dobří. Měli bychom mít takových více. Až v Evropě jsem poprvé měla možnost čínské tanečníky vidět.  Ať v tom pokračují,“ vyjádřila Li podporu projektu Shen Yun.

Hodnoty starověké Číny vycházejí z buddhistických, taoistických a konfuciánských tradic, jejichž hloubka a principy mají univerzální platnost, a proto mohou oslovit každého člověka bez ohledu na jeho rasu či náboženské vyznání.

Annie Li zaujala nejvíce scénka s názvem Neochvějný lotos, která je uměleckou reakcí na události v současné Číně, na bezpráví, které probíhá ze strany komunistického režimu na praktikujících Falun Dafa, kteří žijí podle hodnot pravdivosti, soucitu a snášenlivosti a věnují se meditačním cvičením.

„Co se mě dotklo nejvíce? Myslím, že scénka Neochvějný lotos, kde jsou matka s dcerou, pak někdo přijde a ona zemře a nakonec se zjeví Buddhové.“

Na otázku, proč se Annie Li líbila právě tato scénka, odpovídá. „Protože ukazovala Buddhu, který přišel ženu zachránit. Proto se to dotýká mého srdce.“

V průběhu dějin téměř každá kultura vzhlížela k nebesům, z nichž si brala inspiraci, uvádí soubor na svých stránkách. Umění mělo pozvednout ducha a přinášelo radost jak těm, kdo je vytvářeli, tak i těm, kdo je prožívali. A právě tento princip pohání umělce Shen Yun a jejich umění.

Čtěte také:

Ministr kultury na představení Shen Yun: „Je to velké poselství“

Úžasné, naprosto famózní, fantastické! Chválí představení Shen Yun herec Jan Vlasák

Shen Yun je kulturní projekt, který velmi podporuje základní hodnoty, říká podnikatel a mecenáš Karel Janeček

Shen Yun působí jako pohlazení po duši, říká baletní mistr Vlastimil Harapes

Město Praha, Nadace Vize 97, ministr kultury a české osobnosti podporují představení Shen Yun

 

Upoutávka pro světové turné Shen Yun v roce 2014



Newyorský soubor Shen Yun Performing Arts má čtyři společnosti, které souběžně cestují po celém světě. Pro více informací navštivte stránky ShenYunPerformingArts.org

The Epoch Times považuje Shen Yun Performing Arts za významnou kulturní událost současnosti. Přinášíme reportáže reakcí diváků tohoto představení již od začátku působení Shen Yun v roce 2006.

Čtěte také:

Přečtete si reakce českých osobností na představení Shen Yun

Reakce světových osobností na představení Shen Yun